Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příspěvek ČR k iráckým svobodným volbám

 

Česká republika plně podporuje konání historicky prvních svobodných voleb, které proběhnou v rámci „Zákona o přechodné správě“ (TAL) jako první krok na cestě k demokratickému Iráku.(aktualizace 31.1.2005 - publikujeme fotografie z voleb)

Čeští Iráčané míří k volebnímu místu v BerlíněČeská republika plně podporuje konání historicky prvních svobodných voleb, které proběhnou v rámci "Zákona o přechodné správě" (TAL) jako první krok na cestě k demokratickému Iráku.

Výrazem kontinuity české zahraniční politiky vůči Iráku je rovněž podpora projektu, který si klade za cíl usnadnit v ČR trvale žijícím Iráčanům aktivní zapojení do nadcházejícího volebního procesu.

MZV ČR finančně přispěje na projekt zajištění dopravy iráckých voličů žijících v ČR do nejbližšího volebního místa - Berlín (SRN). Cesta se uskuteční 29. ledna 2005 v 7 hod. Zůčastní se jí 68 iráckých voličů, kteří se pro volby v Berlíně zaregistrovali.

Projekt předložila a realizuje nezisková organizace Člověk v tísni ve spolupráci s Iráckým fórem. Na financování projektu se podílejí rovněž iráčtí voliči.

Česká republika již podpořila irácké volby resp. předvolební fázi formou uhrazení nákladu čtyř publikací v arabštině v počtu 80. 000 výtisků s tématikou podpory demokracie, tolerance a svobodných voleb.

Jeden z plakátů, kterými Iráčané vyzdobili autobusyFinanční přípěvek MZV na projekt dopravy ve výši cca. 100.000,- Kč bude hrazen z tzv. Transformační pomoci Iráku, kterou iniciovalo MZV v roce 2004. Transformační pomoc zahrnuje mimo jiné odborné stáže, stipendia, výměnné pobyty, oborová školení pro irácké studenty, odborníky a experty, kteří za tímto účelem přijíždějí do ČR.


Související odkazy:

.