Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Iráčtí zdravotníci na odborné stáži v ČR

 

Náměstek Pavel Svoboda přijal ve čtvrtek 15. července irácké zdravotníky a lékaře. Iráčané přiletěli do Prahy dne 24. června na pozvání České republiky. Projekt vznikl ve spolupráci Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva zdravotnictví ČR a Fakultní nemocnice v Motole. (15.7.2004)

Dne 15.7. proběhlo setkání náměstka ministra Pavla Svobody se čtyřmi iráckými zdravotníky, kteří v České republice pobývají na odborné měsíční stáži v kardiologickém centru Fakultní nemocnice v Motole. Jejich pobyt hradí MZV ČR z prostředků transformační pomoci Iráku, odborná výuka probíhá v plné kompetenci českých kardiologů v Motole.

Iráčtí lékaři absolvují v motolské nemocnici měsíční základní kurz z oboru kardiologie, v jehož rámci se seznámí s moderními lékařskými postupy a naučí se pracovat s lékařskými technologiemi a přístroji používanými v ČR. Kurz jim pomůže při budování kardiologického centra v irácké Basře. Výstavba centra má být zahájena během dvou měsíců. Zpočátku zde bude působit šest lékařů, do jejichž spádové oblasti patří na pět miliónů Iráčanů, neboť další kardiologické oddělení se nachází až v Bagdádu.

Iráčtí lékaři ocenili pomoc České republiky v regionu Basry (působení české polní nemocnice, převoz iráckých dětí na léčení srdečních nemocí do ČR) a projevili zájem o další spolupráci v nově vznikajícím kardiologickém centru. V Basře při Al-Talimi Hospital bude tato skupina postupně školit další irácké lékaře a zdravotníky - kardiology, neboť podle vyjádření Humanitarian Operation Center na jihu Iráku zcela chybí kardiologické centrum a všechny případy, kterých je tisíce ročně, jsou převáženy do Bagdádu.

Iráčané přiletěli do Prahy dne 24. června na pozvání České republiky. O zajištění stáže iráckých zdravotníků se specializací na kardiologii požádalo Českou republiku Humanitarian Operation Center v Kuvajtu. Projekt vznikl ve spolupráci Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva zdravotnictví ČR a Fakultní nemocnice v Motole.

Dopravu i pobyt iráckých zdravotníků hradí Ministerstvo zahraničních věcí ČR z fondu tzv. transformační pomoci Iráku, která v letošním roce činí celkem 12 mil. Kč. Transformační pomoc navržená Ministerstvem zahraničních věcí ČR, kterou schválila Vláda České republiky dne 17. 3. 2004, zajišťuje finanční podporu státní správy projektům transformační pomoci Iráku v roce 2004, tj. školícím a vzdělávacím projektům pro Iráčany.


.