Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelská mise českých firem do Bagdádu

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR bylo počátkem roku 2004 hlavním organizátorem podnikatelské mise zástupců českých firem do Bagdádu jako součásti cesty ministra Svobody po několika zemích Blízkého východu. Jednalo se o první misi svého druhu v poválečné historii Iráku.(14:00, 22.1.2004)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR bylo počátkem roku 2004 hlavním organizátorem podnikatelské mise zástupců českých firem do Bagdádu jako součásti cesty místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody po několika zemích Blízkého východu. Jednalo se o první misi svého druhu v poválečné historii Iráku.

Této mise se zúčastnili představitelé 15 českých firem, kteří se ve dnech 16.-17.1.2004 setkali s řadou iráckých ministrů a představitelů zahraničních organizací a agentur. Během setkání se hovořilo o konkrétních projektech, které by mohly být - v závislosti na dostupnosti finančních zdrojů - realizovány v průběhu několika měsíců.

Mimo jiné se uskutečnila jednání s firmou Bechtel, která vybírá realizátory jednotlivých projektů, bylo jednáno s americkou vládní agenturou Program Management Office (PMO), která bude mít k dispozici na rekonstrukci Iráku 18,6 mld. USD a s Iraqi Business Center, jehož cílem je podpora rozvoje soukromého podnikání v Iráku.

Uskutečnila se rovněž jednání se zástupci CPA a s představiteli jednotlivých ministerstev, na kterých česká strana prezentovala nabídku mobilních letišť, lodí, nákladních automobilů včetně značky Tatra, nabídku na založení společných podniků etc. Firma Sigma Olomouc např. seznámila s projektem čističek odpadních vod pro Basru. Lze konstatovat, že zájem irácké strany o spolupráci s českými podniky byl mimořádný.


Související informace:

Pomoc ČR při obnově Iráku
Program Management Office - Americká vládní agentura
Iraqi Business Center
CPA - Dočasná koaliční správa

.