Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Klimatická konference Organizace spojených národů

 

V egyptském Šarm-aš_Šajchu od 6. listopadu probíhá Konference OSN o změně klimatu v roce 2022, častěji označovaná jako Konference smluvních stran UNFCCC nebo COP27. Konference se koná každoročně od uzavření první dohody OSN o klimatu v roce 1992, s výjimkou roku 2020. Vlády se na ní domlouvají na politikách, které mají omezit zvyšování globální teploty a přizpůsobit se dopadům spojeným se změnou klimatu.

 

COP27

COP27

Jednou z oblastí, kterými se účastníci konference zabývají, je také ochrana vodních zdrojů a života ve vodě. Tomuto tématu byla věnována jednání u příležitosti Světového dne vody.

https://twitter.com/mzpcr/status/1592136498249601025?s=46&t=WdhBYkBLWCKJINGynaxPxw

Voda, její kvalita, nedostatek či přemíra jsou předmětem řady českých návrhů řešení v nízkopříjmových zemích, počínaje zpřístupňováním čistých zdrojů pitné vody, přes čištění odpadních vod, po zadržování vody v krajině a šetrné formy zavlažování v zemědělství.

Česko je také ve světě dlouhodobě uznávané v oblasti snižování rizika katastrof, včetně připravenosti a odezvy na povodně či sucho. Unikátní český integrovaný záchranný systém inspiroval řadu evropských i rozvojových zemí. České know-how snižování rizika katastrof a posilování připravenosti na ně šíří experti z Hasičského záchranného sboru, Českého hydrometeorologického ústavu i z českých univerzit.

České nevládní organizace přispěly k vybudování systému včasného varování o katastrofách, včetně doporučení reakce na časté záplavy v Kambodži či k prevenci sucha v Zambii.

Během českého předsednictví v Radě EU jsme české zkušenosti a mezinárodní partnerství v oblasti snižování rizika katastrof vtělili do Závěrů Rady, které zavedou prevenci a připravenost do celé vnější činnosti EU.

Video: Kambodža – představení mobilní aplikace varování před katastrofami:

https://drive.google.com/file/d/1tuypFGctxveemCYCsU9xMHYdgNl6tpxA/view?usp=sharing

.