Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální rozvojová pomoc (ODA) ČR za rok 2014

 

Česká ODA za rok 2014 dosáhla výše 4,4 miliardy Kč, což představuje ve srovnání s loňským rokem navýšení o 279 miliónů Kč. Mezinárodně sledovaný a srovnatelný ukazatel ODA / HND zůstává stejný jako v loňském roce, tj. 0,11%. 

Z meziročního srovnání vyplývá nepatrné posílení bilaterální složky české ODA (z 27% na 29%). Na základě dostupných údajů lze konstatovat, že v roce 2014 došlo k navýšení české pomoci do nejchudších zemí světa (LDC´s) na 23% z bilaterální ODA, došlo k navýšení směřování finančních toků české ODA do subsaharské Afriky a do jižní a střední Asie. Z meziročního srovnání vyplývá také významné zvýšení prostředků pro účely poskytování humanitární pomoci (o 55 milionů Kč) a na úhradu nákladů souvisejících s pobytem uprchlíků v ČR po dobu prvního roku (nárůst o 65 mil Kč). Mezi 10 největších příjemců české ODA se i v roce 2014 dostaly země, které jsou mimo rámec programových a prioritních zemí české ZRS, což je dáno snahou ČR reagovat na jejich humanitární potřeby v důsledku konfliktu.

Nejvýznamnější komponentou našich aktivit uskutečňovaných prostřednictvím mezinárodních organizací zůstává i nadále náš příspěvek do rozpočtu EU (tj. podíl příspěvku ČR na rozvojovou pomoc EU a do EDF), který má vzrůstající tendenci a tvoří již 85% naší multilaterální ODA.

Kompletní statistická data jsou uvedena v přílohách. 

 

přílohy

ODA 2014 CZ 790 kB pdf (Acrobat dokument) 11.2.2016

ODA 2014 EN 841 kB pdf (Acrobat dokument) 11.2.2016

.