Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální rozvojová pomoc (ODA) ČR za rok 2015

 

V návaznosti na dokončení statistického výkaznictví oficiální rozvojové pomoci (ODA) poskytnuté Českou republikou v roce 2015 MZV zveřejňuje statistický přehled ODA za poslední léta.
 

Česká ODA za rok 2015 dosáhla výše téměř 4,9 miliardy Kč, což představuje ve srovnání s loňským rokem navýšení o 490 miliónů Kč. Mezinárodně sledovaný a srovnatelný ukazatel ODA / HND se nepatrně zvýšil na 0,12%.

Z meziročního srovnání vyplývá posílení bilaterální složky české ODA (z 29% na 35%). Na základě dostupných údajů lze konstatovat, že v roce 2015 došlo k navýšení české ODA směřující do blízkovýchodního regionu. Z meziročního srovnání také vyplývá významné zvýšení prostředků pro účely poskytování humanitární pomoci a na úhradu nákladů souvisejících s pobytem uprchlíků z rozvojových zemí v ČR po dobu prvního roku.

Nejvýznamnější složkou aktivit ČR uskutečňovaných prostřednictvím mezinárodních organizací zůstává i nadále náš příspěvek do rozpočtu EU (tj. podíl příspěvku ČR na rozvojovou pomoc EU a do EDF), který tvoří tradičně cca 80% naší multilaterální ODA.

Kompletní statistická data jsou uvedena v příloze. 

 

přílohy

ODA 2015 430 kB pdf (Acrobat dokument) 5.10.2016

.