Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Svěřenecký fond EU pro Afriku - výroční zpráva 2018

 

Tzv. Nouzový svěřenecký fond EU pro Afriku (EU Emergency Trust Fund for Africa - EUTF) byl ustaven 12. listopadu 2015 na migračním summitu EU-Afrika ve Vallettě za účelem stabilizace zdrojových a tranzitních zemí migrace v Africe a tím také k odstraňování důvodů nuceného vysidlování a snižování migrace do Evropy.
Evropská komise zveřejnila výroční zprávu o fungování EU TF za rok 2018.

Česká republika se do naplňování cílů EUTF pro Afriku aktivně zapojuje. První příspěvek do EUTF ČR poskytla již při jeho založení v r. 2015, kdy přispěla částkou 740 tis. EUR (okno pro Africký roh). V reakci na aktuální vývoj situace v centrálním Středomoří vláda 24. července 2017 schválila poskytnutí dalšího příspěvku ČR do EUTF na podporu integrované ochrany hranic v Libyi ve výši 24 milionů Kč. Dne 24. ledna 2018 vláda ČR rozhodla o novém příspěvku ve výši 8,75 mil. EUR na druhou fázi téhož projektu. Tento projekt byl celý financován zeměmi V4 (ČR, Maďarsko, Polsko, Slovensko), každá ze zemí přispěla stejně vysokou částkou. Celkově do fondu ČR v roce 2019 přispěla částkou 10,41 mil. EUR a stala se tak sedmým nejvýznamnějším donorem v rámci EU.

Česká republika se vedle poskytování finančních příspěvků také aktivně zapojuje do implementace konkrétních projektů financovaných z EUTF.

Nezisková organizace Člověk v tísni coby vedoucí konsorcia skupiny neziskových organizací uspěla se svým návrhem projektu ve výběrovém řízení programu „Stemming Irregular Migration in Northern and Central Ethiopia“ (Potírání nelegální migrace v severní a střední Etiopii), který administruje Italská agentura pro rozvojovou spolupráci. Projekt je zaměřen na vytváření nových ekonomických příležitostí pro potenciální migranty, návratilce a uprchlíky, především mládež a ženy prostřednictvím podpory místního učňovského školství a školicích středisek a podporou partnerství veřejného a soukromého sektoru. Rozpočet projektu činí 2, 5 mil. EUR, podpis smlouvy proběhl 30. listopadu 2017 na velvyslanectví Itálie v Addis Abebě.

Česká zemědělská univerzita se účastní společného projektu zemí V4, který administruje Slovenská agentura pro mezinárodní spolupráci. Cílem projektu je trvalé zlepšení socioekonomické situace 15 tisíc malých farmářů v Keni, tvorba pracovních míst v produkci ořechů kešu a sezamu ve třech pobřežních provinciích. Celkový rozpočet projektu činí 1,9 mil. EUR.  Slavnostní podpis smluv s realizátory proběhl na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí v Bratislavě dne 14. prosince 2017.

Výroční zprávu o fungování EUTF za rok 2018 v anglické a francouzské verzi si můžete přečíst zde:

2018 Annual Report En (PDF, 5 MB)

2018 Annual Report Fr (PDF, 5 MB)

Pro další informace o EUTF můžete navštívit jeho oficiální webové stránky:

https://ec.europa.eu/trustfundforafrica/

 

.