Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

#teameurope
Foto: EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V týdnu 14. – 18. února 2022 probíhá "Týden Afrika-EU" v rámci kterého Česko představuje své úspěšné rozvojové projekty v Etiopii a účastní se Summitu EU-AU v Bruselu

 

V pondělí 14. února proběhla prezentace úspěchů české zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS). Na okraj summitu „Afrika- Europe Week 2022“, který probíhá v týdnu od 14. do 18. 2. 2022; živý přenos ZDE), pořádají evropské a africké země vedlejší akce. MZV ve spolupráci s organizací Člověk v tísni (ČvT) a její etiopskou pobočkou představili program, který veřejnosti nastínil směry ZRS, ale rovněž historii a dnešní podobu spolupráce.

17.-18. 2. 2022 Summit EU-AU, Brusel

Dvoudenní summit vedoucích představitelů ČS EU a AU proběhne v Bruselu. Delegaci ČR povede předseda vlády Petr Fiala, který se na okraj akce pravděpodobně setká k dvoustranným jednáním s některými svými africkými protějšky (zejm. prezidenty). V závěru se uskuteční setkání vrcholných představitelů ČS EU s jejich protějšky z členských států Africké unie.

14. 2. Lessons of 10 years of vocational training for livelihood development programs in Africa (10 let odborného vzdělávání pro rozvoj lepšího živobytí v Africe)

V Etiopii Česko působí více než 40 let a v posledních 10 letech intenzivně spolupracuje s organizací Člověk v tísni na rozvojových projektech. Za tu dobu se se podařilo navázat partnerství s místními organizacemi, díky níž je možné lépe směřovat intervence a zajistit udržitelnost výstupů projektů. České subjekty rovněž dokáží stále efektivněji zaměřit své aktivity a distribuovat dostupné zdroje.

Dne 14. 2. 2022, v den zahájení týdenní akce, proběhla od 13:30-15:00 přednáška spojená s panelovou diskusí nazvaná Lessons of 10 years of vocational training for livelihood development programs in Africa.

Virtuální panelová diskuze k tématu pracovních příležitostí pro mladé lidi představila projekty ZRS v Etiopii, které pomáhají mladým lidem s přístupem na pracovní trh, odborným vzděláváním, podporou při zakládání start-upů a vlastního podnikání. Na panelu vystoupili čtyři mladí lidé, podpoření z českých projektů, kteří nyní úspěšně pracují a podnikají. Dalšími účastníky panelu byli pracovníci regionální kanceláře ČvT v Awasse (ředitel pobočky v Awasse a programový ředitel, oba Etiopané). Za MZV vystoupí v úvodu panelové diskuze ředitel Odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci, pan Petr Gandalovič.

Projekty jsou zaměřené na zlepšení přístupu mladých lidí, ale rovněž zranitelných skupin (žen, uprchlíků atp.) na trh práce. Projekty zlepšují život cílovým skupinám prostřednictvím odborného a technického vzdělávání a kurzů, zaměřených na propojení frekventantů s pracovním trhem a soukromými společnostmi, poskytování hmotné podpory živnostem, podnikatelským start-upům, či budování kapacit školicích a vzdělávacích zařízení za účelem zlepšování kvality odborných kurzů.

Dále také Česko v Etiopii přispívá ke zlepšení péče o životní prostředí, dostupnosti zdrojů vody a prostředků k sanitaci. V rámci podpory rozvoje programu zásobování pitnou vodou bylo vystavěno již 5 velkých vodních schémat (každé pro několik vesnic) díky nimž získalo snazší přístup k pitné vodě více než 100 000 obyvatel.

Dalším příkladem dobré praxe je udržitelné nakládání s přírodními zdroji: v uplynulých 10 letech bylo ve spolupráci s českými a etiopskými univerzitami obnoveno přes 11 000 hektarů silně degradovaných území.

V neposlední řadě je Česko rovněž významným poskytovatelem humanitární pomoci, kterou zajišťuje v úzké spolupráci především s ostatními ČS EU v rámci iniciativy #TeamEurope.

.