Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní den lidské solidarity

 

Na období Adventu připadá hned několik významných mezinárodních svátků, spojených s  lidskou solidaritou, dobrovolnictvím a lidskými právy. 

Na 20. prosinec připadá Mezinárodní den solidarity.

solidarita

solidarita

Se solidaritou úzce souvisí dobrovolnictví. V roce 1985 prohlásila OSN 5. prosinec Mezinárodním dnem dobrovolníků. Přínos dobrovolnické pomoci je velmi často zcela nevyčíslitelný. Práce dobrovolníků je neustálá a nejvíce je vidět při humanitárních a přírodních katastrofách. Samotné dobrovolnictví má dlouhodobou tradici a stává se součástí vyspělých společností. Stále více se do dobrovolnictví zapojují i firmy.

Dalším významným milníkem v novodobé historii, který si v době Adventu připomínáme je Mezinárodní den lidských práv.  Tři roky po druhé světové válce přijalo 10. prosince Valné shromáždění OSN Všeobecnou deklaraci lidských práv definující základní občanská, politická, kulturní, ekonomická a sociální lidská práva pro všechny národy světa.

 

 

solidarita

solidarita

©Diane French

Bez lidské solidarity, ochrany lidských práv a dobrovolnictví by občanská společnost fungovala velmi těžko. I proto každoročně na Mezinárodní den lidské solidarity patří poděkování všem dárcům a dobrovolníkům, kteří pomáhají plnit přání dětí, hendikepovaných, chudých či potřebných, nespravedlivě stíhaných a utlačovaných. Všech těch, kteří neměli štěstí. Hodnotu solidarity vnímáme právě i v současné globální pandemické situaci, kdy je třeba myslet na životní podmínky seniorů, osamělých rodičů s dětmi, a přitom nezapomínat ani na lidi postižené jinými katastrofami a uskutečňovat dlouhodobě udržitelné projekty pro zachování zdravého životního prostředí a živé přírody pro budoucí generace.

.