Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní den lidské solidarity

 

20. prosinec je Mezinárodním dnem solidarityTento mezinárodní den vyhlásila OSN poprvé v roce 2006 (ZDE), na oslavu naší jednoty a rozmanitosti a ke zvýšení povědomí o důležitosti solidarity mezi lidmi.

Solidarity

Solidarity

20. prosinec je Mezinárodním dnem solidarityTento mezinárodní den vyhlásila OSN poprvé v roce 2006 (ZDE), na oslavu naší jednoty a rozmanitosti a ke zvýšení povědomí o důležitosti solidarity mezi lidmi.

Koncept solidarity provází činnost Organizace spojených národů od jejího vzniku. OSN byla založena na zásadě kolektivní bezpečnosti mezi národy, která se opírá o solidaritu mezi jejími členy s cílem "udržet mezinárodní mír a bezpečnost".

V Deklaraci tisíciletí, kterou členské státy přijaly v roce 2000, je solidarita definována jako jedna ze základních hodnot mezinárodních vztahů v 21. století.

Bez lidské solidarity, ochrany lidských práv, veřejné participace a dobrovolnictví by občanská společnost fungovala velmi těžko. I proto každoročně na Mezinárodní den lidské solidarity patří poděkování všem občanským organizacím, individuálním dárcům  a dobrovolníkům, kteří pomáhají naplňovat potřeby dětí, lidí hendikepovaných, chudých či jinak potřebných, nespravedlivě stíhaných a utlačovaných. Hodnotu solidarity vnímáme právě i v současné globální situaci, kdy se na životě konkrétních lidí, obcí a zemí projevují negativní dopady konfliktů, klimatických jevů i doznívající pandemie.

Tváří v tvář rostoucí nerovnosti a chudobě na celém světě se ozývají hlasy, které doporučují odvrátit se od tohoto světa a jeho problémů a věnovat se jen svým vlastním potřebám. Přesto opakovaně zažíváme příklady solidarity, které nejen účinně pomáhají, ale také inspirují. Ať již jde o širokou a vytrvalou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny nebo o dlouhodobou mobilizaci mladých lidí ve prospěch klimatu. Nechme se inspirovat těmi, kdo po celém světě vyvíjejí iniciativy ve prospěch spravedlivější a udržitelnější společnosti a každodenní mezilidské solidarity.

.