Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové projekty podpořené českým svěřeneckým fondem při UNDP: Chceme, aby česká inovativní řešení pomáhala a byla ve světě vidět

 

Svěřenecký fond Challenge Fund, jeden z komponentů Partnerství pro Cíle udržitelného rozvoje mezi Českou republikou a Rozvojovým programem OSN (CUP), od roku 2018 funguje jako nástroj pro podporu implementace českého know-how a inovativních řešení v prioritních zemích české rozvojové spolupráce. Rok 2020 je v mnohém přelomový.
 

Zatímco donedávna Partnerství podporovalo inovátory ve třech prioritních zemích – v Bosně a Hercegovině, Gruzii a Moldavsku – na jaře 2020 se výčet zemí rozšířil o Etiopii, Kambodžu a Zambii. „Tento krok zaručil, že CUP partnerské země nyní odpovídají prioritním zemím české zahraniční rozvojové spolupráce,“ vysvětluje Dagmar Novohradská, seniorní projektová specialistka CUP, a dodává, že Challenge Fund si také klade za cíl se tematicky co nejvíce přiblížit prioritám místních zastoupení Rozvojového programu OSN v jednotlivých zemích. „Díky tomu můžeme zajistit větší soulad mezi našimi projekty a plánovanými iniciativami v partnerských zemích a podporovat ty, které jsou pro místní opravdu relevantní.“

Geografické rozšíření aktivit Partnerství bylo poprvé otestováno během již čtvrtého výběrového řízení v květnu 2020. Do jarní výzvy se přihlásilo rekordních 67 žadatelů, z jejichž návrhů bylo vybráno celkem 21 projektů. „Navzdory tomu, že Etiopie, Kambodža a Zambie byly pro přihlašování otevřené poprvé, dostali jsme mnoho přihlášek právě pro tyto země,“ říká Dagmar Novohradská, „jsme rádi, že se ukázalo, že česká expertíza je široká a aplikovatelná v globálním měřítku.

V Bosně a Hercegovině uspěly tři projekty. Firma DAMARIS Solutions se bude věnovat tématu zpracování nemocničního odpadu, které je v období pandemie COVID-19 klíčové; GISAT s.r.o. nabídne inovativní řešení pro predikci srážek a předcházení povodním. Trojici doplňuje firma EMPRESS, která se zaměří na veřejnou zeleň na střechách rezidenčních budov v Sarajevu a zvýšení kvality života ve městě.

V Kambodži bude podpořen projekt Mendelovy univerzity v Brně, jehož cílem je sdílet české know-how spojené s konzervováním tropického ovoce za pomocí solární energie a pomáhat tak místním farmářům dosahovat vyšší produkce a zisků z prodeje. Dále budou v této zemi podpořeny aktivity neziskové organizace Diakonie ČCE, jež se zaměří na otázku hygieny a nedostatku hygienických pomůcek a podpoří jejich místní výrobu.

V Etiopii bude firma AQUATEST a.s. zkoumat stav povrchových vod za pomoci monitorovacích studní, což přispěje k nastavení managementu vodních zdrojů a zvýší udržitelnost využívání povrchových vod pro potřeby domácností. Český start-up DOT Glasses vytvoří v Etiopii ve spolupráci s místními firmami distribuční síť pro cenově dostupné dioptrické brýle.

V Gruzii bylo úspěšných rekordních sedm žadatelů. Mezi nimi to byla nezisková organizace CARE Česká Republika, jejíž projekt se věnuje konzervaci ovoce a dalších zemědělských produktů a cílí na ženské farmářky. Dále podporu získala iniciativa Člověka v tísni, která adresuje problematiku chudoby a zadlužení. Na budování kapacit a participaci občanské společnosti se zaměřují další dva úspěšné návrhy od Mezinárodního poradenského centra obcí (MEPCO) a neziskové organizace Nesehnutí. Projekt Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost se zaměří na posílení kybernetické bezpečnosti veřejných institucí a infrastruktury v Gruzii. Start-up UNICO.ai CZ v rámci svého projektu vytvoří platformu pro lepší transfer technologií z výzkumu do praxe. Úspěšný návrh předložila také Česká geologická služba, která nabídne svou expertízu v oblasti eliminování hrozby sesuvu půdy v Kazbegi.

V Moldavsku se nezisková organizace BEZK bude zabývat výzkumem energetické účinnosti rezidenčních budov a potenciálem programů na podporu obnovitelné energie, firmy CROSS Zlín a INCINITY s.r.o. se pak budou věnovat otázce chytrých měst a dopravy pomocí instalace dynamické kontroly dopravy a platformy pro chytrý dopravní systém. Ve výběrovém řízení uspěly i dvě univerzity – Vysoká škola chemicko-technologická v Praze s návrhem vytvoření inovativní experimentální laboratoře podporující zemědělství a potravinářský průmysl v Moldavsku, a Česká zemědělská univerzita v Praze, která má za cíl uvést nové nástroje pro zpracování odpadu z produkce vína.

V Zambii budou implementovány dva projekty. Prvním z nich je vytvoření komunitního centra pro mládež v Mongu, které bude sloužit jako bezpečné místo pro sportovní i vzdělávací aktivity, realizátorem je start-up Skate World Better. Druhý pak představuje iniciativa Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která pomocí konzultací a výměny zkušeností plánuje podpořit produkci manioku.

Pokud vás zaujala možnost realizace projektů s podporou Challenge Fund, neváhejte se přihlásit do další výzvy, která bude vyhlášena na jaře 2021. Více informací o Partnerství ČR a UNDP naleznete na https://undp.cz/

 

Ilustrační foto: Aktivity podpořené ze svěřeneckého fondu Challenge Fund v minulých letech

Ilustrační foto: Aktivity podpořené ze svěřeneckého fondu Challenge Fund v minulých letech

.