Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpora zeleného turismu v Bosně a Hercegovině v době COVID-19: Smartphone jako společník na cestách v národním parku Sutjeska

 

Sutjeska, nejstarší a největší národní park v Bosně a Hercegovině, každoročně přiláká přes 100 000 návštěvníků, kteří si přichází prohlédnout kulturní a historické dědictví v okolí památek v Tjentište, deštný prales Perućica nebo zdolat nejvyšší vrchol země Maglić. Všichni návštěvníci parku mají povinnost mít s sebou na túry průvodce – to však kvůli nedostatku personálu nebo jazykové bariéře dlouhodobě způsobovalo vedení parku problémy, které se ještě prohloubily s pandemií COVID-19.

S inovativním řešením přišla česká společnost SmartGuide, která v rámci Partnerství pro Cíle udržitelného rozvoje mezi Českou republikou a Rozvojovým programem OSN využila výzvy z Challenge Fund a navrhla verzi své mobilní aplikace, jež pouhými několika kliknutími otevírá návštěvníkům zcela nové možnosti prohlídky a turistiky v Sutjesce.

Aplikace SmartGuide, která je ke stažení zdarma a je dostupná ve čtyřech jazycích včetně češtiny, využívá princip geolokace, zvuku a virtuální reality a seznamuje uživatele s parkem bez nutnosti osobního průvodce. Pomocí geolokace automaticky informuje návštěvníky o všech památkách a zajímavých místech v okolí a nabízí možnost přímo se spojit se správou parku v případě nebezpečí a zavolat si záchrannou službu. Stejně tak management parku může SmartGuide používat pro informování o změnách počasí a uzavírkách ubytovacích nebo jiných turistických zařízení. Aplikaci je možné používat i offline a pro komfort návštěvníků projekt plánuje nainstalovat nabíjecí stanice na hlavních trasách parku.

 

Aplikace SmartGuide

Aplikace SmartGuide

Mnoho destinací a atrakcí má potíže digitalizovat svůj obsah. Digitalizace je často příliš drahá a vyžaduje outsourcing, který způsobí, že tyto finančně nákladné aplikace po dvou nebo třech letech zanikají,“ vysvětluje Alexandra Lopez-Nadal, která na projektu pracuje, „naším cílem je pomoci destinacím soustředit se na to klíčové – tedy přilákání turistů a poskytnutí informací o místech, která mohou navštívit.“   

SmartGuide průvodce přichází v pravý čas i z důvodu současné pandemie COVID-19. V období, kdy cestovní ruch poklesl a turisté hledají způsob, jak se vyhnout velkým průvodcovským skupinám a nehygienickým audio přístrojům, je mobilní aplikace ideálním řešením, které podporuje chytré a bezpečné cestování. Spolupráce SmartGuide s českým svěřeneckým fondem Challenge Fund a místní pobočkou Rozvojového programu OSN navíc vedla nejen ke zlepšení a přidání funkcí do aplikace, ale také podpořila replikovatelnost projektu a celkový zájem o propagaci zeleného turismu v Bosně a Hercegovině ze strany místních úřadů.

Jedním ze způsobů, jak tuto zemi mimo hlavní turistický radar přiblížit českým turistům, je zapojení známé cestovatelské osobnosti. Tadeáš Šíma je mladý český cestovatel a autor, který projel Afriku na kole od severního Maroka až do Kapského Města, v sedle kola dojel z Ománu do Turecka a aktivně se podílí na boji proti pytlákům v pralesích Konga. Tadeášův cíl na nadcházející měsíce je představit Bosnu a Hercegovinu jako ideální místo pro zkušené cestovatele i začátečníky, kteří preferují autentičnost a udržitelnost oproti komerčním a přeplněným turistickým trasám a chtějí na vlastní kůži zažít pohostinnost místních a bohaté přírodní a kulturní dědictví oblasti. Jeho cesta do regionu, během které bude objevovat turistické trasy, sportovní vyžití i tradiční kuchyni a životní styl místních a která bude doprovázená řadou přednášek pro české a slovenské publikum, je zaměřená na co nejrychlejší obnovu turismu po COVID-19 a organizovaná ve spolupráci s Rozvojovým programem OSN.

 

.