Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová výzva v programu Challenge Fund OSN opět podpoří česká inovativní řešení

 

Jak vyřešit otázku zpracování odpadu ve špatně dostupných či horských oblastech? Jakým způsobem nastartovat efektivní místní správu, na které se mohou aktivně podílet všichni občané? A jaká řešení nabídnout pro výstavbu chytrých budov a získávání energie z obnovitelných zdrojů? Projekt Challenge Fund pro české firmy představuje nejen příležitost pomoci při naplňování rozvojových cílů, ale také možnost si vyzkoušet, zda jsou jejich inovativní řešení účinná a přenositelná. Úspěšným účastníkům je možné poskytnout spolufinancování až ve výši 40 000 USD. Letošní první výzva do programu je již spuštěna a zájemci se do ní mohou hlásit do 30. června 2020.

„Těší mě zájem českých subjektů o tento program, který využívá české know-how pro podporu rozvoje ve středně-příjmových a nízko-příjmových zemích. Klíčovým aspektem je schopnost odpovědět na specifické potřeby dané země, proto je program tak úspěšný. Účast našich firem přispívá k budování dobrého jména ČR v partnerských zemích i v rámci OSN.“, uvedl při zahájení jarní výzvy českého Svěřeneckého fondu UNDP ministr zahraničních věcí pan Tomáš Petříček.

Letošní jarní výzva je o to unikátnější, že se seznam prioritních zemí projektu rozšiřuje a nabízí tak nová prostředí a s nimi spojená témata pro aplikaci inovativních řešení. Vedle již zavedené Bosny a Hercegoviny, Moldavska a Gruzie účastníci mohou řešit lokální výzvy v Etiopii, Kambodži a Zambii. Tyto země jsou již od roku 2018 prioritními zeměmi české rozvojové spolupráce. Konkrétní okruhy zájmu pak byly vybrány místními zastoupeními Rozvojového programu OSN ve spolupráci se zastupitelskými úřady ČR. Tento postup zaručuje, že vybraná témata jsou adaptovaná na lokální podmínky a tím pádem udržitelná, dobře cílená, úzce koordinovaná s místními partnery a potencionálně replikovatelná v podobných oblastech.

Otázka zpracování odpadu ve špatně dostupných či horských oblastech, jak nastartovat efektivní místní správu, na které se mohou aktivně podílet všichni občané a jaká řešení nabídnout pro výstavbu chytrých budov a získávání energie z obnovitelných zdrojů. Toto je jen několik z celkových 31 témat, se kterými se realizátoři tzv. Challenge Fund: Czech Solutions for SDGs vypořádali v minulých letech. Pro české firmy je Challenge Fund nejen příležitost pomoci s naplněním rozvojových cílů, ale i možnost vyzkoušet účinnost a přenositelnost svých inovativních řešení pro jiné země či prostředí, vytvořit nová partnerství a získat zkušenosti s jiným typem rozvojové spolupráce.

Challenge Fund je určen pro české žadatele ze soukromého i věřejného sektoru, nevládních organizací, univerzit, výzkumných pracovišť i výzkumných institucí. Projekt financuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR a implementuje Rozvojový program OSN v regionální pobočcce  v Istanbulu, od roku 2018 je součástí dlouhodobého partnerství České republiky s Rozvojovým programem OSN.

Projekt poskytne úspěšným žadatelům spolufinancování až do výše 40 000 USD s povinným 20% spolufinancováním. Na jarní Challenge Fund se můžete přihlásit prostřednictvím webové stránky programu do 30. června 2020. Na tomto webu také najdete další informace o programu a předchozí realizované projekty. V případě dalších dotazů se můžete obrátit na cup.applications@undp.org.

 

.