Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Uprchlická rodina po obdržení nezbytných hygienických pomůcek v rámci jejich distribuce v jednom z uprchlických táborů v Jordánsku.
Foto: Přemysl Trojan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Má zkušenost jako UNV pro UNICEF v Jordánsku: Přemysl Trojan

 

O práci dobrovolníka a činnosti UNICEF v Jordánsku nejen během pandemie píše Přemysl Trojan. 

Koncem prosince 2019 při cestě z Norimberku (mého tehdejšího působiště) do Prahy se mi v přijaté poště rozsvítil nový email, ve kterém mi bylo sděleno, že jsem byl vybrán do programu United Nations Volunteer (UNV) na pozici Assistant Water, Sanitation and Hygiene (WASH) v hlavním městě Jordánska, Ammánu. Zpráva mě velmi překvapila, ale zároveň jsem nemohl potlačit velkou radost, kterou jsem k nelibosti spolucestujících dal hlasitě najevo na celý autobus.

Ihned po obdržení této zprávy začaly mé přípravy na odjezd do Jordánska. Nejdříve jsem musel projít zdravotními testy, jejichž úspěšné absolvování je podmínkou pro práci u OSN. Po povinném očkování došlo na podepisování smlouvy a ostatních dokumentů. Poté šlo vše jako po másle. Čtyřdenní přípravné školení v Bonnu uteklo jako voda a já seděl v letadle, které přistávalo na letišti Queen Alia v hlavním městě Jordánska.  

Pro začátek své mise jsem si asi nemohl vybrat horší období. V březnu 2020 byla pandemie COVID-19 v plném proudu. Jordánsko ještě nebylo tak intenzivně zasaženo, což se ale velmi rychle změnilo již dva týdny po mém příjezdu. S rostoucím počtem nových případů se jordánská vláda rozhodla zavést jedny z nejpřísnějších karanténních opatření na světě. Pro mě osobně to znamenalo, že jsem ani ne dva týdny po příjezdu byl v rámci karantény zavřený doma a trvalo celých 73 dní, než jsem se mohl vrátit zpět do kanceláře.

COVID-19 také změnil obsah mé práce. Velmi rychle jsem se musel adaptovat na nové pracovní úkoly. Do Jordánska jsem přijel pracovat na dvou segmentech. Tím prvním byla funkce WASH specialisty, který má na starosti každodenní humanitární činnosti v uprchlických táborech a tím druhým byla funkce Program Officer, jež zodpovídá za monitorování, vyhodnocování a reporting pro celou sekci UNICEF v Jordánsku. Pandemie způsobila, že se těžiště práce přesunulo na poskytování konkrétní bezprostřední pomoci rodinám uprchlíků včetně těch nejohroženějších z nich - malých dětí. Má práce se rychle změnila z práce v kanceláři na práci v terénu - tam, kde jsem byl nejvíce zapotřebí. Příprava na mimořádné situace, krizový management a předávání znalostí a zkušeností z oblasti WASH se najednou staly mými každodenními prioritami.

UNICEF v Jordánsku podporuje přibližně 125 000 uprchlíků ve třech táborech (Azraq, King Abdullah Park a Za’atari) a další desítky tisíc dětí a jejich rodin žijících mimo tyto tábory. Celý program je velmi komplexní a zahrnuje mnoho úrovní podpory, od humanitární přes aktivity na zabezpečení základních životních potřeb jako například poskytování pitné vody a čištění odpadních vod v táborech a dalších komunitách či vzdělávací programy pro děti a mládež ve školách a na univerzitách, které mají za cíl naučit nastupující generaci řešit otázky týkající se klimatických změn a jejich negativního vlivu na životní prostředí v dané zemi a regionu.

Požadavky na práci pro OSN jsou, především v průběhu krize, velmi různorodé. Při práci je třeba sladit národní zájmy, cíle mezinárodních organizací i představy dárců. Musíte mít hluboké znalosti humanitárního prostředí a jeho hlavních problémů a zároveň tyto znalosti umět prakticky využívat při konkrétních činnostech v terénu.

Příchod písečné bouře, která v oblasti, kde se nacházejí uprchlické tábory, není žádnou zvláštností.

Příchod písečné bouře, která v oblasti, kde se nacházejí uprchlické tábory, není žádnou zvláštností.

Působení v krizové oblasti vyžaduje schopnost pracovat pod tlakem, často v jakoukoliv denní či noční hodinu a zároveň podávat za všech okolností kvalitní výkony. Názorným příkladem může být pomalá reakce při opravě pumpy dodávající vodu do uprchlického tábora, která může mít za následek výpadek dodávky vody v řádech hodin či dokonce dní. Představte si nemít čistou vodu na pití, vaření a základní hygienické potřeby v poušti, kde teplota v létě přes den dosahuje až 50 stupňů Celsia.

Stejně důležité jako práce sama, je pochopení jejího pravého smyslu. Studium filozofie, sociologie a mezinárodního práva mi umožnilo uplatnit získané teoretické znalosti v praxi při práci v uprchlickém táboře Za’atari. Znalost mezinárodních dohod na ochranu základních lidských práv mi zároveň umožnila obyvatelům uprchlických táborů pomoci s konkrétními návrhy na řešení jejich nelehké situace. Každý člověk má stejná základní lidská práva, která jsou mu dána již od narození, a nezáleží na jeho barvě pleti, kultuře či jazyku, kterým mluví. A tato práva mu přísluší, ať bydlí ve stanu v poušti či v pohodlí vlastního bytu v Praze.

Po vypršení kontraktu s UNV jsem se přihlásil na pozici Report Officer u UNICEF v Cox’s Bazar v Bangladéši a úspěšně absolvoval výběrové řízení. V Cox’s Bazar se nachází největší uprchlický tábor na světě a v současné době je v něm přes 800 000 Rohingů, kteří uprchli z Myanmaru před pronásledováním. Tato etnická skupina neustále čelí obrovským výzvám, ať už se jedná o úroveň jejich životních podmínek, katastrof v podobě sesuvů půdy nebo povodní v období monzunů a aktuálně zde panuje i hrozba nákazou virem COVID-19. Mým hlavním úkolem je podávání zpráv dárcům, mobilizace zdrojů a informování o uprchlické krizi týkající se Rohingů a jejich rodin.

Jsem tu teprve pár měsíců, ale práce v terénu je pro mě obrovskou obohacující zkušeností. Nesmírně si vážím příležitosti mít možnost poskytovat pomoc v rámci velmi inspirativního týmu, což pracovní příležitosti ve většině případů v OSN nabízejí. Pracovní nasazení, integrita, zaujetí a možnost se každodenně naučit něco nového, mě naplňují hrdostí, že jsem alespoň malou součástí tohoto systému.

.