Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mladým dobrovolníkem OSN nečekaně online: Virtuální kino i boj proti COVID-19

 

Na Ukrajinu jsem se poprvé podíval v roce 2017. Na Zakarpatí jsem se tehdy setkal s trochu jiným světem. Míšení různých národností, jazyků, náboženství, a to všechno okořeněné pozůstatky sovětského systému. Tehdy mě napadlo – jak ta země vypadá dál na východě? Proto jsem byl šťastný, když jsem o tři roky později dostal možnost zúčastnit se dobrovolnického programu OSN (UNV) v Kyjevě jako dobrovolník pro Rozvojový program OSN (UNDP).
 

Skupinový obrázek z předodjezdového školení na ústředí programu UNV v Bonnu.

Člověk míní, COVID...

Deset dní před plánovaným odjezdem na Ukrajinu jsem se dozvěděl, že na cestu za hranice se nevydám. V mojí hlavě se okamžitě vyrojily pochyby, jestli bude mít moje dobrovolnická mise OSN na dálku význam a zda se budu moct z domova smysluplně zapojit do práce v tisíc kilometrů vzdáleném Kyjevě. Svou misi jsem tedy kvůli pandemii musel začít prací přes počítač z Česka. Člověk míní, COVID mění…

Moji nadřízení, Mustafa a Maria, mě však ihned zapojili do dění. Poslali mi materiály k nastudování a domluvili jsme si pravidelná týdenní online setkání. „Tvoje zkušenosti se nám budou hodit. Těším se na plodnou spolupráci!“ zakončil optimisticky Mustafa svůj první e-mail. Navzdory tomu mi šla práce ze začátku ztuha. Naštěstí měl můj tým pochopení pro nečekanou situaci, ve které jsme se ocitli všichni společně. Byl jsem překvapen, jak pružně agentura naskočila na režim práce z domu a dokázala zorganizovat okamžitou pomoc v zemi. Mezi činnostmi, na kterých jsem se podílel, byla příprava informačních materiálů k nemoci COVID-19, prezentace aktivit UNDP na sociálních sítích nebo sestavování akutního plánu, který měl podpořit ukrajinskou ekonomiku a společnost zasažené pandemií.

V Kyjevě se nestřílí a dobrovolnictví z ČR

Když jsem se nemohl s kolegy potkat osobně, proč by to nešlo v kyberprostoru? V rámci své dobrovolnické pozice se mi podařilo uspořádat Online Cinema, kdy jsme společně přes ZOOM sledovali dokument “V Kyjevě se nestřílí”. Tento snímek natočila parta mladých českých filmařů, kteří mi ochotně poskytli odkaz k promítání. Film na kolegy a kolegyně vzhledem k pokračujícímu konfliktu na východě země a sociálním problémům silně zapůsobil a jeden z nich mi poté napsal: „Čas od času přemýšlím, jak cizinci vidí naši zemi. Ve filmu jsem viděl zobrazenou rozvojovou zemi, kterou já nevnímám. Díky za tuhle zkušenost.

Výhodou UNV programu je i to, že si můžete vybrat až 10 dní volna na účast na vzdělávacích akcích jako jsou třeba letní školy, kurzy nebo konference. Využil jsem tedy možnosti setkat se s lidmi z oblasti rozvojové pomoci a občanského aktivismu v rámci Školy občanské iniciativy (ŠOI) pořádané Hnutím DUHA, kde jsem se naučil nové věci o vedení občanských kampaní a představil příležitosti zapojení do aktivit OSN v Česku i ve světě. Díky spolupráci s Informačním centrem OSN v Praze jsem měl na ŠOI k dispozici dostatek informačních a propagačních materiálů včetně velmi žádaného zboží – tužek a propisek! OSN rodina prostě drží při sobě. Je skvělé, že na sympaťačky a sympaťáky sloužící pod modro-bílou vlajkou narazíte všude na světě.

Škola občanské iniciativy 2020 pořádaná hnutí DUHA, kde jsem účastníky seznamoval s aktivitami OSN.

K příležitostem spojeným s programem UNV patří i různé možnosti online vzdělávání a seberozvoje. Díky placenému přístupu k vzdělávacím platformám jako Coursera, Rosetta Stone nebo LinkedIn, jsem se začal učit rusky a absolvoval kurzy zaměřené na schopnost vedení týmu nebo efektivní psaní. Užitečný je i podpůrný program „eCoaching, který má pomoci zlepšit komunikaci s kolegy a usnadnit spolupráci v mezinárodním týmu. Stejnou roli také splnilo několik webinářů od kanceláře ombudsmana OSN, které se věnovaly řešení konfliktů na pracovišti, kulturním rozdílům, nebo práci s emocemi.

Na druhé straně obrazovky

Jak hodnotím svou práci po půl roce? Začátek byl velkou výzvou. Nicméně jsem zároveň dostal díky skvělým kolegům možnost naplno rozvinout digitální potenciál dnešní doby a uskutečnit věci, které by dřív nebyly myslitelné. Přímý kontakt s lidmi mi chybí pořád, takže doufám, že se do Kyjeva vypravím. Mezitím napřu všechny síly směrem k tomu, abych si svoji misi užil, přispěl co nejvíc k úsilí kolegů a kolegyň z UNDP Ukraine, naučil se nové dovednosti a podpořil dobré jméno Česka. Protože pokud hledáte ve vaší práci opravdový smysl, můžete ho najít i na druhé straně vaší obrazovky.

Martin Zelinka, Dobrovolník OSN v UNDP Ukrajina

 

 

 

.