Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

UNV
Foto: UNV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výroční zpráva Programu Dobrovolníci OSN za rok 2019

 

Program Dobrovolníků OSN (United Nations Volunteers, UNV), který přispívá k míru a rozvoji prostřednictvím dobrovolnictví po celém světě, dokázal v loňském roce zapojit 8 282 dobrovolníků do 54 rozličných misí, agencií, fondů a programů OSN, což je nejvyšší počet dobrovolníků v historii tohoto Programu. Zároveň se poprvé podařilo dosáhnout genderové rovnosti, kdy 51 % vyslaných dobrovolníků byly ženy. Výroční zpráva UNV zdůrazňuje to, jak dobrovolnictví přispívá k Cílům udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals, SDGs) a především k pěti nepostradatelným pilířům Agendy 2030: lidé, planeta, prosperita, mír a spolupráce.
 

Součástí Programu je tzv. “Full Funding Programme (FF)”, který podporuje mladé absolventy (UN Youth Volunteers) i zkušenější dobrovolníky (UN Volunteer Specialists). I tato část programu zaznamenala meziroční nárůst dobrovolníků o více než 8 %. V rámci dobrovolnictví poskytují členské státy a další partneři odborníkům a mladým lidem jedinečnou příležitost pracovat pro OSN po celém světě. V roce 2019 bylo takto vysláno 605 dobrovolníků do agencií a programů OSN ve 101 zemích světa, kdy jejich nejčastější zařazení bylo do Rozvojového programu OSN (United Nations Development Programme, UNDP) a do Dětského fondu OSN (United Nations International Children´s Fund, UNICEF).

Česká republika patří mezi významné partnery Programu, v globálním srovnání figuruje na 11. místě po boku velkých donorů jako Německo, Švýcarsko či Jižní Korea. V roce 2019 bylo mezinárodně vyslaných dobrovolníků z ČR celkem 25, z čehož 17 dobrovolníků bylo zapojeno do programu Mladých dobrovolníků OSN. Tito dobrovolníci našli své uplatnění mj. v Bosně a Hercegovině, Etiopii, Gruzii, Jordánsku, Moldavsku, Turecku, Ukrajině či Zambii.

 


2019 Annual Report (PDF, 2 MB)

2019 Full Funding Programme (PDF, 341 KB)

2019 Special Voluntary Fund (PDF, 333 KB)

 

 

.