Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výroční zpráva Programu Dobrovolníci OSN za rok 2020

 

Program Dobrovolníci OSN (United Nations Volunteers, UNV) je spravován Rozvojovým programem OSN (UNDP) a jeho smyslem je přispět ke globálnímu rozvoji skrze dobrovolnictví a podporovat hodnoty spojené s dobrovolnou činností, jako je solidarita, společenská angažovanost a budování důvěry mezi lidmi.
 

Do programu UNV se v loňském roce zapojilo 9 459 dobrovolníků ze 168 zemí světa, a to převážně ze států globálního jihu. Stejně jako v roce 2019 se podařilo zachovat vyvážené zastoupení žen a mužů.Výroční zpráva UNV za rok 2020 nese podtitul „Volunteering during a global crisis” (Dobrovolnictví během globální krize) a přináší pohled na činnost dobrovolníků v nelehkém období pandemie. Do odezvy OSN na pandemii COVID-19 se vloni zapojilo přes tisíc dobrovolníků, kromě pomoci na místě také skrze online aktivity.


UNV nabízí možnost tzv. Full Funding Programme, v jehož rámci mohou partneři OSN, jako například národní vlády nebo univerzity, sponzorovat výdaje na zapojení dobrovolníků do činnosti agencií OSN. Česká republika tímto způsobem podporuje zapojení Čechů do UN Youth Volunteers (Mladí dobrovolníci OSN). V roce 2020 bylo do tohoto programu vysláno 9 Češek a Čechů, kteří našli své uplatnění v Bosně a Hercegovině, Etiopii, Gruzii, Jordánsku, Moldavsku, Myanmaru, Turecku, na Ukrajině či v Zambii.


ČR rovněž v roce 2020 přispěla do Special Voluntary Fund, který slouží např. k financování rozvoje nových nástrojů a inovací, propagace dobrovolnických aktivit či při náhlých nepředvídatelných situacích, kterou se stala pandemie COVID-19. V roce 2020 díky podpoře fondu proběhla společná konference UNV a Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce o budoucnosti dobrovolnictví a roli dobrovolníků při naplňování Cílů udržitelného rozvoje.

 

Kompletní zprávy UNV jsou dostupné pod odkazy:

2020 UNV Annual Report “Volunteering During a Global Crisis”

2020 Reporting on Full Funding Programme

2020 Reporting on Special Voluntary Fund

.