Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světový den země a český příspěvek „Zelené diplomacii“ v rozvojovém světě

 

Na datum 22. dubna připadá Den země. Tento ekologicky motivovaný mezinárodní svátek, který je koordinován organizací Earth Day Network, má za cíl upozornit na dopady ničení životního prostředí a připomenout důležitost jeho ochrany. Česká republika se k oslavám Dne Země poprvé připojila v roce 1990.

Světový den země

Světový den země

V letošním roce půjde již o 52. ročník oslav, které mají za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o nutnosti ochrany životního prostředí a zvýšit motivaci lidí, aby své jednání přizpůsobili zájmům ochrany přírody.

Členské státy OSN připravují řadu akcí, od osvětových přednášek, přes umělecké performance až po happeningy a další.

Česko letos oslaví Den země akcemi po celé republice. Lidé si připomínají křehkost života na planetě a nutnost jeho ochrany. Podle zdrojů OSN Země čelí trojí planetární krizi, narušení klimatu, ztrátě přírody a biologické rozmanitosti, znečištění a odpadům. Základní kameny šťastného a zdravého života – čistá voda, čerstvý vzduch, stabilní a předvídatelné klima - jsou v rozkladu, což ohrožuje přežití milionů lidí na celém světě.

Mezi nejvíce ohrožené části světa patří území, která jsou součástí rozvojových zemí. Česko, ve spolupráci s evropskými i světovými partnery, průběžně podporuje naplňování cílů udržitelného rozvoje v méně rozvinutých zemích, viz například: International (europa.eu).

Řada rozvojových projektů, podpořených prostřednictvím ČRA přispívá k ochraně jedinečných přírodních celků a zároveň umožňuje místním obyvatelům šetrně nakládat s přírodními zdroji.

MZV v rámci humanitární pomoci podporuje snižování rizika katastrof, posilování odolnosti a adaptaci na klimatické změny.

Za úspěchy českých aktivit stojí realizační týmy projektů z českých veřejných institucí, nestátních neziskových organizací, podnikatelského sektoru a rovněž akademické obce.

.