Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světový humanitární den

 

Každý rok 19. srpna slavíme Světový humanitární den. Účelem Světového humanitárního dne je zvýšit povědomí o nelehkém osudu civilistů na celém světě, kteří se ocitli v konfliktu, a také uctít a podpořit humanitární pracovníky, kteří riskují a někdy i ztrácejí své životy, aby pomohli.
Více než 130 milionů lidí na celém světě se v současné době nachází v krizi, ať už v důsledku války nebo přírodní katastrofy, a potřebuje humanitární pomoc.
Světový humanitární den byl vyhlášen v roce 2008 Valným shromážděním OSN a poprvé se oficiálně slavil v roce 2009. Datum 19. srpna bylo vybráno na výročí bombardování hotelu Canal v Bagdádu, při němž přišel o život vysoký komisař OSN pro lidská práva Sergio Vieira de Mellothe a dvacet dalších osob.

 

Celosvětová výzva k solidaritě s lidmi, kteří to nejvíce potřebují a uznání důležitosti práce humanitárních pracovníků

 

OSN

OSN

 

Každý rok je pro Světový humanitární den zvoleno konkrétní téma a organizace po celém světě se zapojují do zviditelnění tohoto dne různými způsoby, od finančních sbírek až po přednášky a další akce zaměřené na zvýšení povědomí.

Tématem letošního výročí je „zázemí“. Říká se “K výchově dítěte je potřeba zázemí celé vesnice“. Stejně tak je potřeba zázemí – blízké i globální – na podporu lidí postižených humanitární katastrofou. Vzhledem k rekordně vysokým humanitárním potřebám na celém světě vychází letošní Světový humanitární den (WHD) z této metafory kolektivního úsilí, aby rostlo celosvětové uznání humanitární práce.

Kdykoli a kdekoli se lidé ocitnou v nouzi, najdou se další, kteří jim pomohou.

Klimatická nouze působí na celém světě spoušť v takovém měřítku, že to lidé v první linii a humanitární komunita nezvládají. Právě dopady klimatu jsou v současné době závodem o život nejen lidí a jejich bezprostředního zázemí, ale celé naší planety Země. Nejzranitelnějším lidem na světě - těm, kteří ke globální klimatické nouzi přispěli nejméně, a přesto jsou zasaženi nejvíce - a milionům dalších, kteří přicházejí o domov, živobytí a životy, se již krátí čas.

Většina klimatických kampaní se soustředí na zpomalení změny klimatu a zajištění budoucnosti planety, Světový humanitární den 2022 proto upozorní na bezprostřední důsledky klimatické nouze pro nejzranitelnější lidi na světě a zajistí, aby jejich hlasy byly vyslyšeny a aby jejich potřeby byly na listopadové konferenci OSN o změně klimatu (COP27) na prvním místě.

Kampaň k WHD 2022 bude využívat vizuální vyprávění příběhů a atraktivní mediální prostředky, aby ukázala hodnotu humanitární práce. Chcete-li ji podpořit, navštivte od 5. srpna nástěnku Trello, od 12. srpna mikrostránku kampaně.

Zapojit se můžete zveřejněním svého příběhu zde:

https://trello.com/b/CnEDkHDX/world-humanitarian-day-2022

Buďte solidární s nejzranitelnějšími lidmi na světě tím, že při svých aktivitách na sociálních sítích použijete tyto hashtagy: #WorldHumanitarianDay a #ItTakesAVillage

Příběhy dobrovolníků OSN naleznete pod odkazy níže:

Věděli jste že…?

Mezi priority českého předsednictví v Radě EU patří také snižování dopadů a rizika katastrof?

Snižování rizika katastrof, připravenost a odolnost patří mezi hlavní tematické priority humanitárního úsilí Česka v zahraničí. Zaměřujeme se na ně v rámci obnovy po přírodních katastrofách formou stavebních a technologických opatření i osvěty.

Zároveň podporujeme též samostatná preventivní opatření ve formě šetrného nakládání s přírodními zdroji, odstraňováním ekologických zátěží i osvětou veřejnosti.

Krajinné plánování v Etiopii za pomoci českých řešení | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

Pomoc se snižováním rizik pro životní prostředí a obyvatele Gruzie | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

Dalším příkladem je projekt realizovaný Diakonií ČCE, který pomáhá právě proti dopadům klimatických změn na vysidlování obyvatel:

https://www.diakoniespolu.cz/co-delame/pomoc-ve-svete/kambodza-battambang-a-pursat/odolnost-komunit-vuci-prirodnim-katastrofam/

Video zde: https://youtu.be/ZRDKX2m-w8I

O tom, jak náročná a z jakých možných příčin může být práce humanitárních pracovníků, vypráví humanitární pracovnice Charity ČR Jwan Najeeb Behnam. Celý rozhovor naleznete zde:

https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/z-uprchlice-humanitarni-pracovnici/

Více příběhů naleznete také zde:

https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/rozhovory/

https://www.clovekvtisni.cz/pomoc-zachranujici-zivoty-pro-ty-kteri-to-nejvice-potrebuji-humanitarni-pracovnici-podporuji-invazi-zasazene-obyvatelstvo-na-ukrajine-9365gp

https://www.clovekvtisni.cz/vzdycky-jsem-snil-o-tom-ze-budu-menit-zivoty-lidi-k-lepsimu-anteneh-zije-kvuli-praci-vetsinu-casu-daleko-od-sve-rodiny-nikdy-by-ji-vsak-nemenil-9361gp

UA_ČvT

UA_ČvT

Snižování rizika katastrof podporujeme například v součinnosti s mezinárodními organizacemi, zejména s Dětským fondem OSN (UNICEF) a s Organizací OSN pro snižování rizika katastrof (UNDRR).

https://www.unicef.org/environment-and-climate-change

https://www.undrr.org/implementing-sendai-framework/partners-and-stakeholders/multistakeholder-initiatives-and-partnerships

Česko se zaměřuje na to, aby rozvojové i humanitární aktivity přispívali k ochraně zdraví i lidských životů, k lepší ochraně životního prostředí, ke snižování rizika klimatických změn i k adaptaci lidských obydlí a obživy na stávající klimatické a přírodní podmínky.

Humanitární práci ve válkou postižené Ukrajině popisují pracovníci Člověka v tísni:

Roman Zemlliak:
https://youtu.be/kF5I4PfYEW8


Inna Yeroieieva
https://youtu.be/l2iuG1JTnG0

 

.