Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výzkumná spolupráce EU při potlačování COVID-19

 

EU se shodla na akčním plánu reakce na COVID-19, který zahrnuje podporu klinického ověřování nové vakcíny a spolupráci ve výrobě potřebných pomůcek a inovací

Ministři členských zemí EU zodpovědní za výzkum se shodli na sérií kroků pro potlačení COVID-19 (rapid response research initiatives). Opatření jsou zaměřena především na vývoj a testování nových vakcín a obecně na pohloubení celoevropské spolupráce ve výzkumu (mj. vytvořením research task force pro rychlé sdílení nových myšlenek, poznatků a informací). Součástí plánu je uvolnění výpočetních kapacit ve velkých výzkumných infrastrukturách EU pro potřeby výzkumu coronaviru.

Členské země se též dohodly, že ve dnech 24 až 26. dubna bude zorganizován “COVID-19 hackathon”, kde by měly být sdíleny ideje na řešení aktuálních naléhavých problémů s epidemií spojených, na prvním místě masová produkce zdravotnických pomůcek a vybavení.  

EU dosud investovala €137.5 mil. do projektů zaměřených na diagnostiku, péči o nemocné a vývoj vakcíny a dalších €164 mil. na podporu start-upů a MSP s inovativními řešeními.

Níže je uveden seznam veřejných výzev pro podání projektů ve výzkumu COVID-19 vyhlášených EU, jednotlivými členskými zeměmi a též Čínou a dalších iniciativ v tomto směru. Aktualizovaný seznam byl zaslán ZÚ Peking (k 9. dubnu 2020). 

přílohy

EUROPEAN INITIATIVES FOR RESEARCH ON COVID-19 338 kB pdf (Acrobat dokument) 17.4.2020

.