Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První Visegrádský cyklistický závod

 

Nejméně 17 hodin ostrého závodění, trasa dlouhá 533 km napříč čtyřmi zeměmi, vedoucí přes strmé horské svahy na Slovensku a příkré sjezdy v Česku, a téměř tři sta amatérských cyklistů – to jsou pouze některá čísla spojená s prvním Visegrádským cyklistickým závodem, který odstartuje 17. května 2013 v Budapešti a skončí den poté v polském Krakově.

Polský ministr zahraničních věcí Radosław Sikorski, generální ředitel společnosti Lang Team Czesław Lang a ministryně sportu a turistiky Joanna Mucha představili 5. dubna 2013 ve Varšavě zájemcům z řad cyklistů koncept závodu, jeho trasu a podmínky. Hlavním cílem závodu je propagovat spolupráci zemí Visegrádské skupiny (V4) v Polsku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku a v ostatních zemích Evropy a Východního partnerství, a také zviditelnit polské předsednictví V4.

S nápadem uspořádat cyklistický závod, který svede dohromady závodníky ze zemí V4, přišel ministr zahraničních věcí Radosław Sikorski, který svoji ideu cyklistického závodu V4  - inspirovanou legendárním Závodem míru – prezentoval při svých návštěvách hlavních měst V4 ve dnech 4. a 5. června 2012 u příležitosti zahájení polského předsednictví Visegrádské skupiny. Iniciativu polského ministra podpořili jeho kolegové z V4: český ministr Karel Schwarzenberg, slovenský ministr Miroslav Lajčák i maďarský ministr János Martonyi, což dává naději, že by se závod mohl do budoucna stát pravidelnou sportovní akcí.

Závodu jednotlivců a družstev se zúčastní až 300 cyklistů – mužů i žen. Družstvo se může skládat z pěti až deseti účastníků, přičemž do výsledného času družstva se započítávají pouze časy tří nejlepších členů družstva. Budou rozdány ceny v celkové hodnotě 100 000 EUR, které poskytnou ministři zahraničních věcí V4. Každý vítěz závodu jednotlivců v kategorii mužů i žen získá 5 000 EUR. Další ceny budou rozděleny mezi třicet nejlepších závodníků, nejlepší závodníci ze zemí Východního partnerství obdrží zvláštní ceny.

Hlavním pořadatelem závodu je Lang Team, společnost s dlouholetou zkušeností v pořádání cyklistických závodů. Visegrádský cyklistický závod bude mít řadu doprovodných akcí, včetně pikniků a cyklojízd, které se budou konat podél trasy závodu v hlavních městech V4. Registrace začíná v dubnu. Pro účast v závodu je nutné souhlasit s pravidly a předpisy závodu a vyplnit přihlášku, která je k dispozici na www.visegradbicyclerace.com. Partnery a sponzory Visegrádského cyklistického závodu jsou společnosti Azoty Group, ČEZ, Lotos, MOL, Tauron a TriGranit.

přílohy

První Visegradský cyklistický závod - pravidla 147 kB pdf (Acrobat dokument) 22.4.2013

.