Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra zahraničí L. Kaucký
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvoj sportovní diplomacie

 

Sport a úspěchy českých sportovců tvoří významnou část zmínek o Česku v zahraničí, což přispívá k propagaci dobrého jména ČR v zahraničí tak, jak tento cíl pojmenovává Koncepce zahraniční politiky. Za tímto účelem se Ministerstvo zahraničních věcí rozhodlo rozvíjet vztahy se sportovní komunitou a usnadňovat její zahraniční působení podobně, jako pomáhá například exportním firmám. Proto ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v listopadu 2015 podepsal Memorandum o spolupráci spolu s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem. 29. 11. 2016, tedy rok po podepsání Memoranda, byla oběma organizacemi uspořádána v Černínském paláci konference informující sportovní veřejnost o pokrocích ve spolupráci

Konferenci zahájila videozdravice ministra Zaorálka, který mimojiné uvedl, že při svých zahraničních schůzkách je často svědkem toho, jak sport "boří ledy" a uvolňuje atmosféru jednání. Zároveň velké úspěchy informují o Česku v místech, kde jeho image není tak silná. Videozdravici můžete shlédnout na Youtube kanálu MZV. Projev přednesl i náměstek ministra Lukáš Kaucký, jež se věnoval zejména konkrétní spolupráci se sportovním prostředím. Byla zmíněna existence portálu Czechplatform.cz , který vyvinula organizace Česká centra, a který slouží soukromým i veřejným subjektům ke koordinaci akcí pořádaných v zahraničí. Tyto informace poté využívají české zastupitelské úřady v zahraničí k plánování souvisejících aktivit a hledání synergií. Zástupci MZV též motivovali sportovní svazy k intenzivnějšímu využívání krátkého názvu země "Česko" v příslušných jazykových mutacích na svých dresech i při sportovních událostech, jež pořádají či se jich účastní. Přitom byla konstatována potřeba sportovního prostředí hledat jednotný výklad toho, kde a jak je třeba tento název užívat. MZV již zveřejnilo svá elementární doporučení v dokumentu "Jak na Česko v zahraničí", avšak nemůže nikomu diktovat, mj. proto, že samo není gestorem sportu.

Ministerstvo dále bude pomáhat sportovním svazům při jejich zahraničních ambicích i při vzdělávání jednotlivých sportovců, v čemž bude důležitým partnerem Českého olympijského výboru i základních sportovních organizací. MZV dále spolupracuje například i s organizací RunCzech, například na pořádání akce Diplomatic Cup.

galerie

Rozvoj sportovní diplomacie

.