Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

12. DiplSalon
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

XII. Diplomatický salon na téma „Role NATO a současná bezpečnostní situace v Evropě“

 

Dne 18. května 2016 proběhl na MZV ČR XII. Diplomatický salon, jehož hosty byli pan Petr Luňák, zástupce ředitelky Divize veřejné diplomacie NATO, a pan Juraj Koudelka, zástupce ředitele Odboru politického plánování MZV ČR. Diplomatické salony, které již čtvrtým rokem pořádá Odbor veřejné diplomacie MZV ČR a studentská organizace Junior Diplomati Initiative, poskytují studentům vysokých škol možnost diskutovat s odborníky a diplomaty o aktuálních tématech a české zahraniční politice.

Na úvod salonu oba hosté promluvili na téma „Role NATO a současná bezpečnostní situace v Evropě“ a v rámci tradičního formátu akce poté následovala diskuze s účastníky. Petr Luňák hovořil o bezpečnostní hrozbě, kterou pro Evropu představuje z jihu takzvaný Islámský stát a z východu expanzivní politika Ruské federace. Přestože se v minulosti budovalo strategické partnerství Severoatlantické aliance a Ruské federace, vedl se dialog ve společné radě NATO-Rusko a byla navázána spolupráce v několika oblastech, vzájemné vztahy Aliance a Ruska se od ukrajinské krize výrazně ochladily. Pan Luňák v této souvislosti dodal, že Ruská federace má své vlastní představy o tom, jak by mělo vypadat politické uspořádání Evropy, a zmínil se také o vlivu médií na veřejné mínění v Rusku.

Pan Koudelka připomněl důležitost členství České republiky ve strukturách NATO a Evropské unie a hovořil rovněž o situaci na Ukrajině. Zdůraznil, že je pouze na Ukrajincích samotných jakým směrem se vydají, a že toto rozhodnutí pak musí respektovat všechny strany.  V souvislosti s otázkou vytvoření společné evropské armády se oba hosté shodli, že v nejbližší době k jejímu vzniku pravděpodobně nedojde, avšak v rámci bezpečnostní spolupráce je Evropská unie schopna poskytnout Alianci například technickou a organizační podporu.

Podívejte se na další fotky z akce:

Juraj Koudelka, OPP

Juraj Koudelka, OPP

Petr Luňák, NATO

Petr Luňák, NATO

Diskutující

Diskutující

 Diskutující

Diskutující

.