Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

XIII. Diplomatický salon na téma „Možnosti evropské diplomacie při řešení blízkovýchodní krize“

 

Dne 17. 10. 2016 proběhl na MZV ČR již XIII. Diplomatický salon spolupořádaný studentskou organizací Junior Diplomat Initiative (JDI), která působí při Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze. Na téma „Možnosti evropské diplomacie při řešení blízkovýchodní krize“ diskutovali pan Pavel Klucký, ředitel Odboru Blízkého východu a severní Afriky MZV ČR, a pan Tomáš Laně, významný český turkolog a bývalý diplomat.
 

Účastníci Diplomatického salonu – studenti vysokých škol – měli příležitost s hosty debatovat o vývoji krize na Blízkém východě a aktivitách jak české, tak evropské diplomacie souvisejících s touto problematikou.

Na začátku salonu uvedl p. Laně události do historického kontextu, ve kterém zmínil zásadní milníky izraelsko-palestinské krize a její vývoj napříč dějinami. Zmínil též roli některých blízkovýchodních států v konfliktu, například Jordánska či Turecka, ve kterých sám působil jako velvyslanec ČR. V neposlední řadě uvedl možnosti Česka při stabilizaci a mediaci konfliktu, zejména díky dobrým vztahům s izraelskou i palestinskou stranou a aktivitám, jako je technologická a bezpečnostní spolupráce se státy v regionu. Pan ředitel Klucký se následně zaměřil na pozici Evropy v blízkovýchodním konfliktu, přičemž zdůraznil, že ač za Evropou nestojí natolik silná armáda, jako za jinými aktéry typu USA a Ruska, hraje Evropa významnou roli především díky své soft power. Během následující diskuze se dále řešila pozice ČR a Evropy v rámci celého regionu, další bezpečnostní hrozby, jako je ISIS či současný konflikt v Jemenu, či problematika Kurdů v rámci syrské občanské války.  

 

XIII Diplomatický salon

XIII Diplomatický salon

.