Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

výstava
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava v Oslu "Jak střední Evropa pomáhá světu"

 

Ve dnech 13. až 25. května 2015 probíhá v prostorách galerie radnice města Oslo (Rådhusplassen 1) výstava fotografií s názvem "Jak střední Evropa pomáhá světu". Výstava je otevřená pro veřejnost od pondělí do pátku od 8,00 do 15,30hod.
Výstavu organizuje Slovenská republika jako předsedající země Středoevropské kulturní platformy ve spolupráci s Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Rakouskem. Výstava je věnovaná Evropskému roku pro rozvoj 2015.

Středoevropská kulturní platforma byla založena během prvního zasedání ministrů zemí regionálního partnerství (Rakousko, Polsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko) dne 6. června 2001 jako fórum pro kulturní dialog s cílem podporovat dvoustranné a mnohostranné kulturní projekty s důrazem na společnou kulturní identitu střední Evropy. Předsednictví Platformy rotuje po šesti měsících. Hlavním cílem Platformy je šíření informací a zvyšování povědomí o kulturním životě zastoupených středoevropských zemí, celé Evropské unie i států mimo Unii. Od roku 2001 se uskutečnilo více než 50 společných kulturních projektů. V posledních letech se aktivity Platformy zaměřily především na země Západního Balkánu a Východního partnerství. V současné době je hlavním záměrem Platformy zdůraznit společnou kulturní identitu zemí střední Evropy pořádáním různých kulturních projektů pro širokou veřejnost v zemích mimo Evropskou unii.

Výstava "Jak střední Evropa pomáhá světu" se zaměřuje na rozvojovou pomoc, kterou země Středoevropské kulturní platformy poskytují. Rozvojová spolupráce se stala důležitou součástí též české zahraniční politiky. Prioritní země české rozvojové spolupráce jsou rozděleny do tří kategorií: programové země s konkrétními programy spolupráce (Afghánistán, Bosna a Hercegovina, Etiopie, Moldavsko, Mongolsko), země s jednotlivými projekty spolupráce (Kambodža, Gruzie, Kosovo, Palestina, Srbsko) a tzv. "phase-out" země, v nichž česká rozvojová spolupráce postupně končí (např. Jemen, Vietnam, Zambie). Dvoustranná rozvojová spolupráce je Českou republikou poskytována v následujících podobách: technická spolupráce, spolupráce v oblasti hospodářské a sociální infrastruktury, finanční spolupráce, odpouštění dluhů rozvojových zemí, pomoc pro uprchlíky v České republice, poskytování vládních stipendií, školení v oblasti rozvojové spolupráce, rozvoj výzkumu a budování kapacit nevládních organizací působících v oblasti rozvojové spolupráce.

Více informací je možné nalézt na webové stránce Česká rozvojové agentury:  www.czda.cz

galerie

vernisáž Oslo

.