Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přes tři století Černínského paláce s Markem Tomanem

 

Jak se na svět dívá hrdina, který si v uplynulých více než třech stoletích prošel autokracií, totalitou i demokracií a jenž byl opakovaně vystavován nutnosti skloubit svou vrozenou pýchu s konkrétními potřebami dané doby? Na tuto i řadu dalších otázek vám odpoví nový román z pera prozaika, básníka, překladatele a zejména našeho diplomata Marka Tomana s názvem „Chvála oportunismu“.

A kdo že je hlavním hrdinou Tomanova románu? Za svůj život si prošel mnoha povoláními od obrazárny, přes lazaret a kasárna, až po útulek pro chudé či úřad říšského protektora pro Čechy a Moravu. Na stará kolena se pak stal sídlem ministerstva zahraničních věcí. Ještě jste se neztratili? Ano, hlavní postavou Tomanova románu je Černínský palác, tedy vlastně jeden z nejpovolanějších komentátorů posledních několika století českých dějin.
 
Hlavní hrdina tak vypráví svůj příběh o toku času z honosné avšak ustrnule neměnné pozice na Loretánském náměstí. Jeho náhled na dějinné události je prosycen nutným étosem všech slavných mužů tak úzce spojených s jeho vlastní existencí. Z druhé strany Loretánského náměstí je však tento narativ opakovaně konfrontován s milosrdně tolerantním přístupem nedaleké Lorety a zároveň prostým kouzlem hostince U Černého vola.
 
Na stránkách románu se však setkáme i s postavami z masa a kostí. Nejvíce pozornosti Černínský palác věnuje tragickému osudu ministra Jana Masaryka, který v útrobách Černínu za zvláštních okolností zemřel po pádu z okna v divokých dnech po komunistickém převratu v roce 1948.
 
Rozhodně doporučujeme si knihu přečíst zájemcům jak o historii sídla Ministerstva zahraničních věcí, tak i o osobitý pohled na českou zahraniční politiku.

 

"Chvála oportunismu" - Marek Toman

"Chvála oportunismu" - Marek Toman

.