Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra Martin Tlapa na akci Šlechta českých zemí v evropské diplomacii
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šlechta českých zemí v evropské diplomacii

 

Dnes byl v Černínském paláci slavnostně zahájen za účasti ministra kultury Ilji Šmída, generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové a náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.

„Rok šlechty českých zemí v evropské diplomacii je dalším dílem ze série dlouhodobého a veřejností oblíbeného projektu Po stopách šlechtických rodů, ve kterém se snažíme návštěvníkům našich památek nabídnout podnětná témata z historie ve spojitosti s někdejšími sídly šlechtických rodů. Kromě nových expozic však projekt přináší i řadu vzdělávacích aktivit a jeho výsledkem bude v prosinci tohoto roku například i výpravná kniha věnovaná šlechtické diplomacii. Letos se navíc připojujeme k probíhajícímu Evropskému roku kulturního dědictví,“ vysvětlila generální ředitelka Naďa Goryczková.

Česká, moravská i slezská šlechta se při svém priviligovaném společenském postavení angažovala v diplomacii již od středověku a významní aristokraté pracovali v diplomatických službách i v éře občanské společnosti od 19. století včetně období první Československé republiky po roce 1918. Významnou úlohu sehráli členové někdejších šlechtických rodů i při budování diplomacie Československé a České republiky po roce 1989. Diplomaté z českých zemí tak po staletí hráli zcela zásadní roli při formování geografické, politické i duchovní identity a integrity současné Evropy.

Zahájení Roku šlechty českých zemí v evropské diplomacii v Černínském paláci není náhodné. Vyvrcholením celého roku totiž bude v červenci otevření nové expozice na zámku v Jindřichově Hradci věnované diplomatickým aktivitám příslušníků černínského rodu od raného novověku až do první poloviny 20. století.

•  Více informací o projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.

 

galerie

Projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii

.