Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

 

Medaili „Za zásluhy o diplomacii“ udělil devíti osobnostem a čtyřem institucím ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Pro slavnostní akt si symbolicky vybral 17. listopad, kdy si Česko připomíná Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.

„Jsem moc rád, že právě v tento den mohu vyjádřit osobní dík všem, kteří významně přispěli a přispívají české diplomacii, a těm, kteří se mimořádně zasloužili o podporu demokracie a rozvoj zahraničních vztahů,“ řekl při předávání ministr Lipavský. Mezi laureáty je kromě šesti Čechů také Slavomír Michálek ze Slovenské republiky, Christian Schmidt ze Spolkové republiky Německo a José Ramón Brea Gonzáles z Dominikánské republiky.

V letošním roce se ministr zahraničních věcí rozhodl ocenit nejen výrazné osobnosti, ale i práci vojenských a policejních útvarů, které přispívají k ochraně českých diplomatů ve světě a k zajištění bezpečnosti v době krizových situací. Za tyto útvary ocenění převzali jejich nejvyšší představitelé.

„Je úkolem ministerstva i úkolem mým zajistit pro české diplomaty bezpečné pracovní prostředí. Ocenění z mé strany by nebylo úplné, kdybych svůj dík nevyjádřil i těm, kteří diplomatické poslání plní v podobě účasti na zahraničních misích, kdy jsou vystavení ohrožení vlastního života. Skvělé plnění těchto úkolů ze strany armády a policie se v posledních letech stalo chloubou naší země,“ dodal Jan Lipavský.

Medaile Za zásluhy o diplomacii je udělována od roku 2019 jako jedno ze dvou rezortních vyznamenání ministerstva zahraničí, a to jako projev poděkování domácím a zahraničním osobnostem. Ministři zahraničí ji udělují za mimořádný přínos pro českou diplomacii, českou zahraniční politiku, rozvoj zahraničních vztahů České republiky a upevňování míru ve světě.

V posledních třech letech toto ocenění obdrželo 65 jednotlivců a organizací. Mezi nimi byla například bývalá ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických Madeleine Albright, Lord George Robertson, Javier Solana, Klaus Kinkel, in memoriam, a řada dalších českých a zahraničních politiků, ministrů, diplomatů a organizací či institucí.

 

Laureáti medaile Za zásluhy o diplomacii 2022

 

Helena Bambasová (in memoriam) - průkopnice československé a české polistopadové diplomacie, náměstkyně několika ministrů zahraničí, výkonná ředitelka pražského summitu NATO, velvyslankyně v Nizozemsku, v Maďarsku a na Kypru.

José Ramón Brea Gonzáles (Dominikánská republika) – již 23 let úspěšně vede honorární konzulát České republiky v Santo Domingo, poskytl a zafinancoval pomoc bezpočtu českým občanům, úspěšně posiluje vzájemné politické, obchodní a kulturní vazby obou států.

Pavel Bratinka – disident a diplomat, od roku 1992 náměstek ministra zahraničí, jeden z duchovních otců Ústavy České republiky, který měl nemalou zásluhu na tom, že Česká republika mohla již v roce 1996 požádat o vstup Evropské unie.

Vladimír Galuška - do diplomatických služeb nastoupil již v březnu 1990, patří k prvním spolutvůrcům naší polistopadové diplomacie a zahraničních vztahů, působil jako představitel České republiky při Organizaci spojených národů v New Yorku, velvyslanec na Slovensku či jako náš Stálý představitel ve Vídni náměstek, byl také náměstkem ministra zahraničních věcí.

Slavomír Michálek (Slovenská republika) - od roku 2006 ředitel Historického ústavu Slovenské akademie věd v Bratislavě, patří k nejvýznamnějším slovenským historikům, kteří zásadním způsobem přispěli k poznání československé diplomacie, našeho I. a II. zahraničního odboje a české a slovenské emigrace v USA.

Šimon Pánek - spoluzakladatel a výkonný ředitel naší nejvýznamnější nevládní humanitární organizace Člověk v tísni, je též členem Evropské rady pro zahraniční vztahy a zakládajícím členem Rady evropského partnerství pro demokracii, působí jako lektor European Leadership & Academic Institute v Praze a zároveň je předsedou Centra občanské společnosti Praha působícího v zemích bývalého Sovětského svazu.

Martin Povejšil – náměstek ministra zahraničí do diplomatických služeb vstoupil krátce po pádu komunistického režimu, byl generálním ředitelem Sekce zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky, opakovaně působil též ve funkci vrchního ředitele, velvyslanec v Chile, ve Španělsku a v Andoře, velvyslanec při NATO nebo při Evropské unii v Bruselu.

Libor Rouček  - jako akademik působil v Královském institutu pro mezinárodní vztahy v Londýně, deset let zasedal jako poslanec Evropského parlamentu, pro jedno období jako jeho místopředseda. Intenzivně se věnuje česko-německým vztahům a působí jako český spolupředseda Česko-německého Diskusního fóra.

Christian Schmidt (Spolková republika Německo) - působil jako poslanec ve Spolkovém sněmu, byl spolkovým ministrem několika rezortů, působí jako spolupředseda Česko-německého Diskuzního fóra a dialog mezi Čechy a Němci podporuje i jako politik a člen spolkového kabinetu, od srpna 2021 je Vysokým představitelem pro Bosnu a Hercegovinu.

Ředitelství speciálních sil České republiky - v těžkých podmínkách a často s nasazením vlastních životů svých příslušníků dlouhodobě provádí úspěšné operace v boji proti terorismu, k ochraně civilního obyvatelstva a k ochraně našich diplomatů v Afghánistánu.

Útvar rychlého nasazení Policie České republiky – ocenění patří členům tohoto útvaru za zajištění bezpečí našich diplomatických pracovníků, jmenovitě v Kongu, v Ruské federaci a již delší dobu v Iráku, Sýrii, Libanonu nebo v Mali.

Vojenská policie České republiky - dvacet let zajišťovala ochranu naší ambasády v Kábulu. Po převzetí vlády hnutím Tálibán provedla jednotka KAMBA evakuaci českých diplomatů, jejich rodin a afghánských spolupracovníků naší ambasády a armády.

Vojenské zpravodajství České republiky – ocenění získává za vynikající práci vojenských zpravodajců, kteří pomáhají doma i v zahraničí bojovat v konfliktech a bez nichž by žádná policejní a vojenská mise úspěšně neproběhla.

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

 

.