Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Účastníci kulatého stolu v Petrohradě
Foto: Státní muzeum politických dějin Ruska
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Akce generálního konzulátu ČR v Petrohradě k osmičkovým výročím

 

Dne 25. a 26. dubna 2018 se v Sankt Peterburgu konaly dvě akce, pořádané Generálním konzulátem ČR u příležitosti 100. výročí samostatného Československa a dalších „kulatin“ společných československých dějin (1938, 1948, 1968). Kulatý stůl za účasti českého historika Emila Voráčka, jeho slovenského kolegy Juraje Benka a ruských historiků a novinářů, hostilo Státní muzeum politických dějin Ruska.

Akce byla uspořádána společně s GK Slovenské republiky v Sankt Peterburgu v rámci oslav „společného století“ za účelem přiblížit ruskému publiku historické události, které se odehrály před stoletím ve střední Evropě. Účastníky a hosty přivítali GK ČR v Sankt Peterburgu Karel Kühnl a zástupce GK SR Maxim Pacek, za ruskou stranu pak ředitel Státního muzea politických dějin Jevgenij Artěmov.  Muzeum politických dějin Ruska, se kterým GK ČR úspěšně spolupracuje, pozvalo k účasti přední ruské historiky, kteří se zabývají středoevropskými dějinami 20. století vč. rozpadu Rakouska-Uherska, mnichovskou dohodou a Čs. legiemi v Rusku: mezi účastníky byli historici A. Zacharov, A. Bogomolov aj. J. Kantorová. Diskuzi moderoval populární petrohradský novinář a rozhlasový moderátor, docent Sankt Peterburské státní univerzity S. Ilčenko. Velký zájem vyvolala vystoupení hostů z ČR a SR, kteří se zaměřili na rok 1918 a okolnosti, spojené se vznikem společného československého státu. Mezi účastníky byli také novináři, kterým český a slovenský historik poskytli rozhovory a odpověděli na otázky nejen o událostech sto let starých, ale také o dalších významných datech československých dějin.

 

Ve čtvrtek 26. dubna se uskutečnila přednáška doktora E. Voráčka na GK, které se zúčastnili zejména členové Společnosti bratří Čapků v Sankt Peterburgu, studenti a zájemci o českou kulturu. Český historik seznámil přítomné s kopiemi unikátních dobových fotografií a dokumentů, které nalezl v českých, slovenských, amerických a ruských archívech během svých dlouholetých bádání, jako např. jeden z rukopisů Pittsburské dohody, dopisy TGM a jeho dobové fotky, atd. Na schůzce na GK se dohodlo o navázání spolupráce mezi Společnosti bratří Čapků v Sankt Peterburgu a doktorem E. Voráčkem.

.