Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Inaugurace
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tunisu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Inaugurace výstavy historických fotografií ze sbírek Národního muzea Praha „Pod žhavým sluncem Afriky“ v Národním muzeu Bardo v Tunisu

 

Jak vypadají fotografie z cest československých občanů po Tunisku a jeho bezprostředním okolí v čase mezi oběma světovými válkami se mohou přesvědčit návštěvníci Národního muzea Bardo v Tunisu na výstavě „Sous le soleil brulant de l’Afrique“.
Výstava historických fotografií ze sbírek Náprstkova muzea a Archivu Národního muzea v Praze bude tuniské veřejnosti přístupná od 12. května do 12. srpna 2018. Akci pořádá Národní muzeum v Praze ve spolupráci s Institut National du Patrimoine Tuniské republiky a Národního muzea Bardo. Výstava „Sous le soleil brulant de l’Afrique“ přiblíží veřejnosti prostřednictvím dobových snímků zážitky československých cestovatelů, turistů i státníků. Jedná se o historicky první spolupráci mezi národními muzei obou zemí. Jde o první projekt budoucí strukturované spolupráce obou partnerských muzeí s podporou Velvyslanectví ČR v Tunisku, jenž  je zároveň úvodem letošních oslav 100. výročí Československa a České republiky.

Země Magrebu na severu Afriky byly vždy se svými stavebními památkami, bohatou kulturou a pestrou přírodou velkou cestovatelskou výzvou. To vše učarovalo i mnoha cestovatelům a návštěvníkům z Československa – nového státu vzniklého v roce 1918. A proto část těchto cest fakticky sloužila k reprezentaci Československa v zahraničí. Příkladem je třeba přírodovědecká expedice Národního muzea (Expeditio Obenberger) na sever Afriky v roce 1930. Českoslovenští návštěvníci Tuniska, ať již šlo o vědce, turisty nebo o samotného československého prezidenta Tomáše G. Masaryka a jeho doprovod, zjevně velice rychle podlehli kouzlu celé oblasti a vstřícnosti místních obyvatel. Dochované fotografie tak zachycují četné etnografické zvláštnosti, každodenní život, stavební památky, divokou přírodu a pro Evropany tolik exotickou a stále tajemnou poušť. To vše je přítomno jak na fotografiích cestovatelů Malých-Tatranských putujících pěšky Afrikou na své cestě kolem světa tak na prostých snímcích pořízených v průběhu turistického zájezdu československých učitelů v roce 1936.

Dne 11. 5. 2018 se uskutečnila v Národním muzeu v Bardo vernisáž výstavy za účasti ředitelů obou muzejních organizací, v průběhu vernisáže zaznělo hudební vystoupení tuniského kytarového kvarteta a proběhla výstava uměleckého skla.    

Český křišťál na výstavě v Bardo.

Český křišťál na výstavě v Bardo.

Fotografie, diapozitivy a filmové záběry vzniklé v roce 1930 (díky přírodovědcům Národního muzea) jsou trvalým dokladem československého, potažmo českého zájmu o poznání Tuniska a ilustrací jedné významné kapitoly ve vzájemných vztazích obou zemí a jejich občanů. Jedním z cílů této výstavy je mimo jiné dopomoci ke vzájemnému poznání a pochopení odlišných kultur prostřednictvím těchto unikátních pohledů do minulosti. Výstava historických fotografií je k vidění ve výstavním sále Národního muzea Bardo do 12. 8. 2018 každý den kromě pondělků. 

 

 

 

.