Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Konference v Nebrasce
Foto: GK Chicago
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference o Pražském jaru na Nebraské univerzitě

 

V americkém státě Nebraska se ve dnech 3. - 7. dubna 2018 uskutečnila konference k 50. výročí Pražského jara. V jejím rámci se uskutečnily přednášky, panelové diskuse, koncerty, výstavy a také společenské akce. Akci uspořádala katedra historie Nebraské univerzity v Lincolnu. Na její pozvání na konferenci z České republiky přicestovali představitelé české politiky, kultury a akademické sféry.
 

Mezi účastníky konference byli například výkonný ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý velvyslanec ČR v USA, Izraeli a Velké Británii Michael Žantovský, bývalý poradce Václava Havla, politolog, historik a novinář Jacques Rupnik, disidentka, pracovnice Kanceláře prezidenta republiky za Václava Havla a autorka jeho biografie Eda Kriseová, kanadský učitel angličtiny v Československu v letech 1967 – 1977 a překladatel děl Václava Havla do angličtiny Paul Wilson, fotograf prezidenta Václava Havla Alan Pajer, nakladatel Havlových děl, jakož i dalších publikací, včetně fotografické publikace Josefa Koudelky „Invaze 68“ Viktor Stoilov či akademici Bruce Garver z Nebrasky a Markéta Goetz-Stankiewicz z Kanady. Na konferenci dále vystoupili spisovatelka Petra Hůlová, umělec David Černý, ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor, ekonom Tomáš Sedláček, archivář České televize Martin Bouda a afghánský aktivista Ehsan Naim, který se věnuje šíření odkazu Václava Havla v Afghánistánu. Mezi hosty konference byli také velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček, generální konzul v Chicagu Bořek Lizec a honorární konzulka v Nebrasce Miluše Šašková-Pierce, bývalá profesorka češtiny, ruštiny a historie na Nebraské univerzitě. Součástí programu konference byly koncerty jazzové a klasické hudby českých a amerických hudebníků, výstava fotografií Josefa Sudka či výstava fotografií Alana Pajera věnovaná Václavu Havlovi v místní knihovně.

 

„Výuka českoamerické historie probíhá na univerzitě již více než 100 let. Je to možné díky sponzorské podpoře prostřednictvím Frank A. Belousek Fund. Ze stejného fondu byla financována i tato konference. Letos jsme se rozhodli namísto financování stipendia pro jednoho českého lektora historie uspořádat konferenci takového rozměru, která by přilákala některé z hlavních postav české porevoluční scény. Jsme velice rádi, že se nám to podařilo,“ přiblížil profesor James Le Sueur, který se o uspořádání konference nejvíce zasloužil společně s Marianou Čapkovou, bývalou studentkou Nebraské univerzity z České republiky.

 

Nebraska patří v USA ke státům s největší koncentrací Čechoameričanů. Univerzita v Lincolnu nabízí studentům vysokých škol z České republiky a Slovenska mimo jiné mimořádný roční stipendijní program Paula Robitscheka. Již více než 110 let zde probíhá výuka češtiny. Univerzita v Lincolnu též spolupracuje v oblasti výzkumu s Ministerstvem zemědělství ČR na základě memoranda o spolupráci podepsaného v r. 2017.

galerie

Prazske jaro

.