Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Národy sobě
Foto: Hana Svobodová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgičtí krajané připravili nezapomenutelný hudební večer k oslavě společného století

 

Slavnostní hudební večer s názvem Národy sobě se stal jedním z vrcholů oslav českého a slovenského století v Bruselu. Událost se uskutečnila v pondělí 15. října 2018 od osmé hodiny večerní v nádherných prostorách kostela Saint-Jacques-sur-Coudenberg. Večer zorganizoval krajanský spolek Česká Inspirace spolu s Czech Fun Clubem pod záštitou Velvyslanectví ČR v Bruselu.

Role konferenciérů a průvodců slavnostním večerem se zhostili Simona Pohlová z České Inspirace a Laco Miko z Czech Fun Clubu. Ti byli navíc spolu s dirigentem, sbormistrem a úředníkem při Evropské komisi Radimem Dvořákem zároveň iniciátory a dramaturgy celé události. Hudební večer byl zahájen českou a slovenskou státní hymnou v podání pěveckého sboru Brusinky.

Velvyslanec ČR v Bruselu Jaroslav Kurfürst předstoupil před publikum se zdravicí a krátkým proslovem. „Ať už ve společném státě nebo v oddělených zemích, si Češi a Slováci nikdy nenechali vzít společný československý příběh, který je dnes zarámován větším příběhem evropským. Umíme se společně bavit, společně diskutovat, nacházet společné zájmy a také společně oslavit století naší moderní státnosti. Nesmíme však zapomenout na tvrdé lekce našich dějin ani na to, že základy společného státu byly postaveny na principech liberální demokracie,“ připomenul Jaroslav Kurfürst.

Se svými proslovy a vzpomínkami dále vystoupili generál Petr Pavel, slovenský jazzman Peter Lipa, herečka Eva Holubová nebo velvyslankyně Slovenské republiky v Rakousku Magda Vašáryová.

Během večera zazněla mimo jiné nejoblíbenější píseň Tomáše Garrigua Masaryka „Ach synku, synku“ v podání žáčků České školy bez hranic. Tři šlágry populárního Jaroslava Ježka následně zazpíval smíšený komorní sbor BrÚči čili bruselské učitelky/učitelé a výběr českých a slovenských lidových a duchovních písní publiku pod vedením Radima Dvořáka zprostředkoval pěvecký sbor Brusinky. Divákům se s dvěma skladbami představili i slovenský tenorista Peter Repka nebo mezinárodní Trio Kyouwa. Zazněla rovněž originální skladba Melancholy od českého skladatele žijícího v Bruselu Petera Schecka v podání orchestru Czech Sinfonietta Brussels, zmíněných Brusinek a opět pod taktovkou Radima Dvořáka, který na úplný závěr s celým hudebním tělesem obohaceným o lyrický soprán Diany Aiviy, zvučný bas Jörga Schnasse a bruselský sbor Carloo Cantores uvedl monumentální kantátu Antonína Dvořáka Te Deum.

Diváci odměnili výkony všech účinkujících dlouhým potleskem ve stoje.

Krátký videozáznam z koncertu

Autor: David Broul, stážista Velvyslanectví ČR v Bruselu

Národy sobě
.