Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

na_celou_sirku
Foto: Mašek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostními akcemi si krajané připomněli výročí založení Československa

 

V rámci oslav 100. výročí založení Československa uspořádali čeští krajané na Ukrajině několik tematicky zaměřených akcí.
 

Mimořádně v tomto roce zorganizovala Česká národní rada Ukrajiny dne 23. září 2018 v pořadí již 18. celoukrajinský folklórní festival Čechů Ukrajiny, na kterém vystoupily české krajanské folklorní soubory všech generací z celé Ukrajiny se svými hudebními a tanečními čísly. Jejich výkony se vyznačovaly talentem a dokazovaly hodiny usilovné práce, píli a nadšení účastníků.

Dne 22. září uspořádal krajanský spolek Vyšehrad konferenci o „Roli ukrajinských Čechů při vzniku Československa“. Je třeba nezapomínat, že první ozbrojené jednotky v naší moderní historii vznikaly právě v Kyjevě, a to za zásadního přispění našich krajanů, kteří zde v té době žili. Tyto jednotky byly postupně doplňované válečnými zajatci a těmi, kteří odmítli bojovat za monarchii a přidávali se na druhou stranu. Daly základ našim legiím, jejichž příspěvek k politickému boji zakladatelů státu je nesporný. V Kyjevě také v kritických časech první světové války měsíce pobýval a působil T.G.Masaryk.

Obou událostí se jako hosté účastnili senátor Peter Koliba, zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti MZV ČR Jaroslav Kantůrek a velvyslanec ČR na Ukrajině Radek Matula.
 

galerie

FestivalPles2018

.