Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jan Masaryk

 

10. března 1948 před 6,00 hod. ráno nalezli dva zaměstnanci MZV na druhém nádvoří Černínského paláce mrtvé tělo Jana Masaryka. Podle prvního ohledání, narychlo provedeného policejním lékařem MUDr. Teplým, došlo ke skonu zhruba 3 hodiny před ohledáním mrtvoly. Následnou pitvu provedl prof. MUDr. František Hájek z Ústavu soudního lékařství UK v Praze. Později 19. dubna pak bylo provedeno ještě chemické šetření obsahu žaludku. Prof. Hájek na základě těchto šetření ve své souhrnné zprávě ze 16. září 1948 konstatoval, že „v pitevním nálezu ani v chemickém vyšetření není jediná okolnost, která by svědčila, že dr. Jan Masaryk neskončil sebevraždou.“
 

Brzy se však objevily vážné pochybnosti o oficiálně šířené „sebevražedné“ verzi. Už na pohřbu J. Masaryka 13. března 1948 jeho švagrová Míla Slavíčková odvážně prohlásila, že se určitě jednalo o politickou vraždu. Veřejně tyto pochybnosti vyjádřil i Masarykův osobní lékař MUDr. Oskar Klinger záhy po své emigraci v dubnu 1948. Jeho hypotéza o vraždě byla otištěna 21. srpna 1948 v článku O. Henry Brandona „Byl Masaryk zavražděn?“ v britském časopise The Saturday Evening Post. Veškeré šetření o smrti J. Masaryka však bylo prakticky od počátku pod pečlivým dozorem tehdejšího šéfa Úřadu státní bezpečnosti ministerského rady JUDr. Jana Hory, který nepřipouštěl jiný než oficiální výklad. Mnozí lidé z blízkého okolí J. Masaryka sebevražednou verzi nikdy nepřijali a i dnes se většina pamětníků, historiků a kriminalistů kloní k verzi o vraždě. Ke stejnému závěru došly i výsledky posledního šetření z let 2003 – 2004. Ani jedna z hypotéz však nebyla prokázána nad veškerou pochybnost a nadále zůstává řada nezodpovězených otázek. Lze se jen dohadovat, zda tuto tragédii někdy objasní zatím mlčící britské a ruské archivy. Jisté je jen to, že smrt Jana Masaryka se stala symbolickou tečkou za likvidací demokracie v Československu.

Archiv MZV dnes uchovává pouze kopie základní dokumentace vztahující se ke smrti Jana Masaryka a kopie fotografií, pořízených v den smrti inspektorem Jaromírem Holoubkem z Kriminalistického ústavu. Vladimír Clementis, nástupce J. Masaryka ve funkci ministra zahraničí, si v září 1948 vyžádal od ministerstva vnitra originály v souvislosti s cestou na III. Valné shromáždění OSN v Paříži. Chtěl mít tyto podklady pro případ, že na otázku smrti J. Masaryka bude v průběhu zasedání dotázán některým z delegátů. V této složce zůstaly originální dokumenty i po Clementisově popravě 3. prosince 1952. V roce 1965 pak byly navráceny ministerstvu vnitra, zatímco pro archiv MZV byly pořízeny kopie.

 

Pramen: Archiv MZV, SM-T, 1945 – 1963, karton 3.

galerie

jan masaryk

.