Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

3. března 1918 - karikatura italského časopisu „Signor si“

 

Karikatura italského časopisu „Signor si“ zobrazuje potupný mír, který toho dne bolševická vláda podepsala s Německem v Brest-Litevsku (dnes Bělorusko). „Proklet budiž den, kdy jsem složil zbraně před nepřítelem,“ říká ruský voják.

Brestlitevským mírem bolševici sice získali čas na upevnění své moci, ale Rusko ve prospěch ústředních mocností ztratilo rozsáhlá území (oblasti dnešního Polska, Pobaltí, Ukrajiny, části Zakavkazska). Součástí smlouvy byla i podmínka, že Sověty na svém území nedovolí přítomnost vojsk, které byly v nepřátelském poměru vůči Trojspolku. To se výrazně dotklo postavení československých legií, před kterými se najednou vynořila otázka nutnosti odchodu z Ruska. Brestlitevský mír tak lze považovat za počátek slavné legionářské anabáze, která současně znamenala i novou kapitolu v diplomatickém úsilí vůdců našeho zahraničního odboje.

Když na mírové konferenci ve Versailles někteří politici označovali podmínky kapitulace pro Německo a ostatní ústřední mocnosti jako příliš kruté, poukazovali vedoucí představitelé Dohody mj. právě na brestlitevský mír a na potupné podmínky, jaké Německo stanovilo vůči Rusku.

Pramen: Vojenský ústřední archiv – Vojenský historický ústav Praha, fond ČSNR v Paříži, karton 48.

galerie

Karikatura italského časopisu „Signor si“

.