Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uznání samostatné československé armády

 

Uznání samostatné československé armády bojující na straně Spojenců proti centrálním mocnostem a Československé národní rady v Paříži (ČSNR) jakožto vrcholného představitele Čechů a Slováků usilujících o sebeurčení představovalo mimořádně důležitý krok k osamostatnění budoucího Československa. Zároveň to znamenalo završení diplomatického úsilí vůdců našeho zahraničního odboje.
 

Poté, co 21. dubna 1918 uznala Itálie samostatnou čs. armádu a současně ČSNR za její vrcholný orgán (3. října pak Itálie uznala ČSNR za základ budoucí vlády) a následně 29. června 1918 i Francie uznala ČSNR za představitele budoucí československé vlády, přistoupila k tomuto kroku i Velká Británie. Toto prohlášení vydalas dne 9. srpna 1918 a ještě téhož dne zaslal britský ministr zahraničí Arthur James Balfour text Deklarace Edvardovi Benešovi. Z důležitých světových mocností tak scházelo už jen uznání ze strany Spojených států amerických.

V návaznosti na tento akt pak Velká Británie (státní podsekretář Robert Cecil) a ČSNR (Edvard Beneš) uzavřely v Londýně dne 3. září 1918 smlouvu, kde byly podrobněji upraveny otázky organizace čs. armády na půdě Velké Británie, uznání  ČSNR, pasové otázky, legálnost pobytu Čechů a Slováků na půdě Velké Británie ad.

 

Deklarace vlády Velké Británie, 9. srpna 1918 - překlad

 

Od počátku války česko-slovenský národ postavil se na odpor proti společnému nepříteli všemi prostředky, jež byly v jeho moci. Čecho-Slováci utvořili značně velkou armádu, bojující na třech různých bojištích, která se pokusila v Rusku a na Sibiři zastavit německou invazi.

 

Hledíc k tomuto úsilí po dosažení samostatnosti, Velká Británie považuje Čecho-Slováky za národ spojenecký a uznává tři česko-slovenské armády za jednotnou armádu spojeneckou a válku vedoucí, stojící v pravidelné válce proti Rakousku-Uhersku a Německu.

 

Velká Británie rovněž uznává právo česko-slovenské Národní rady, jakožto nejvyššího orgánu česko-slovenských národních zájmů a jakožto nynějšího představitele budoucí česko-slovenské vlády, vykonávat nejvyšší autoritu nad touto spojeneckou a válku vedoucí armádou.

 

Zdroj: Vojenský historický archiv Praha, fond ČSNR, k. 44, inv.č. 5065, a 5068

galerie

.