Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

9. a 10. března 1918 – Zápis z ustavující schůze Československé národní rady v Americe

 

Československá národní rada americká (ČNRA) se stala oficiální pobočkou pařížské Československé národní rady. Jejím předsedou byl zvolen českoamerický právník a jeden z nejaktivnějších odbojových pracovníků v USA Karel Pergler, který pak provázel T.G. Masaryka během jeho amerického pobytu. Schůze proběhla v Clevelandu, st. Ohio. Někteří z účastníků této schůze se po vzniku Československa zapojili do československé diplomacie (K. Pergler, Š. Osuský, Z. Fierlinger, M. Getting, B. Šimek).
 

ČNRA sdružovala nejvýznamnější české a slovenské organizace na půdě USA (České národní sdružení, Národní svaz českých katolíků a Slovenskou ligu) a stala se tak vrcholným orgánem všech amerických krajanů. Programem ČNRA bylo politicky pracovat na vytvoření nezávislého Československa. Brzy vznikl i zvláštní vojenský odbor se sídlem v New Yorku a několika pobočkami, který organizoval nábor amerických Čechů a Slováků do československé armády ve Francii (v čele odboru byl m.j. Z. Fierlinger a F. Písecký).

Práce ČNRA pokračovala i po válce organizováním potravinové a finanční pomoci Československu. Po určitém útlumu činnosti v meziválečném období ČNRA znovu vystoupila do popředí jako vůdčí složka II. odboje amerických Čechů a Slováků. Významnou roli hrála i v protikomunistickém odboji po únoru 1948, i když politické vedení v tomto směru postupně převzala Rada svobodného Československa. ČNRA ukončila činnost 22. května 2004. K významným vedoucím pracovníkům ČNRA patřila např. Vlasta Vrázová (dcera českého cestovatele E.S. Vráze), která v říjnu 1945 přivezla do Československa americkou finanční a materiální pomoc, nebo Bohumil Horák, manžel Milady Horákové, který po únoru 1948 unikl zatčení a uprchl do zahraničí, kde se aktivně účastnil protikomunistické činnosti – nejdříve v Německu jako člen skupiny Fr. Moravce, později v USA.

 

Pramen: Vojenský ústřední archiv – Vojenský historický ústav Praha, fond ČSNR v Paříži, inv.č. 5364, karton 51.

galerie

Zápis z ustavující schůze Československé národní rady v Americe

.