Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zpráva Velvyslanectví ČSSR „Poznámky k současné politice USA vůči ČSSR“, Washington, 2. května 1968

 

V archivu MZV ČR se nachází několik zajímavých zpráv našeho velvyslanectví ve Washingtonu z první poloviny roku 1968 o postojích Spojených států amerických k tehdejšímu dění v Československu. Mezi informacemi, získanými československými diplomaty, se objevily i spekulace, že mezi USA a SSSR došlo k tiché dohodě respektovat své sféry vlivu a vzájemně si do nich nezasahovat. Jednoznačným závěrem těchto zpráv bylo, že USA zaujaly k demokratizačnímu procesu v Československu vyčkávací stanovisko.
 

USA projevovaly o dění v Československu intenzivní zájem už od roku 1967. Jak v oficiální politice, tak v médiích získával demokratizační proces v ČSSR stále větší sympatie. Před americkou zahraniční politikou však vyvstalo dilema, zda má tento proces nějak aktivně podpořit. Zprávy našeho velvyslanectví se shodovaly, že u politiků i v médiích převládaly tendence nečinit žádné kroky, které by mohly být vykládány jako pokus o ovlivňování situace v ČSSR. Otevřeně to potvrdil tehdejší ministr zahraničí Dean Rusk prohlášením o „nezaangažovanosti USA na čs. situaci v žádné formě.“ Byly obavy, že podpora československých liberálů by mohla být vnímána jako zasahování do vnitřních záležitostí ČSSR, což by mohlo nahrávat konzervativním silám a ohrozit průběh změn v ČSSR. USA si byly vědomy, že konzervativní síly jsou stále dost silné a naopak demokratizační síly nejsou ještě dostatečně stabilní, rovněž složení nového stranického a státního aparátu po lednu 1968 považovaly za provizorní. Vyskytly se však i úvahy, že z ideologického hlediska by případný úspěch československého socialismu s lidskou tváří byl pro celý Západ velkým nebezpečím, protože v případě úspěchu by tento experiment umožnil vítězství socialismu ve světě!

Druhým zásadním důvodem neutrálního postoje USA byla závislost postojů vůči ČSSR na vztazích mezi USA a SSSR. Prioritou americké zahraniční politiky byly tehdy slibně se vyvíjející vztahy se SSSR: v srpnu 1967 se prezident L. Johnson setkal v USA s předsedou Rady ministrů SSSR A. Kosyginem, nadějně se vyvíjela jednání kolem smlouvy o nešíření jaderných zbraní (podepsána pak v červenci 1968), existovala reálná naděje na ukončení války ve Vietnamu (SSSR přesvědčil severní Vietnam o přistoupení k jednání o míru) a SSSR hrál v té době i významnou úlohu v ukončení arabsko – izraelského konfliktu. USA a SSSR během krátké doby roku 1968 podepsaly i kulturní dohodu, ratifikovaly konzulární úmluvu, byl zahájen provoz na lince New York – Moskva, dohodly se na jednání o antiraketových systémech a mluvilo se i o návštěvě L. Johnsona v Moskvě. To vše bylo v sázce v případě aktivní podpory demokratizačnímu procesu v ČSSR ze strany USA, nemluvě o možnosti přímého střetu se Sovětským svazem, který podezíral USA z příprav otevřeného zásahu. Tyto obavy potvrzovala např. ostrá reakce Sovětů na prohlášení tiskového mluvčího Státního departmentu R.J. McCloskeyho o „zájmu a sympatiích“ USA vůči dění v ČSSR z 1. května 1968. Podle zpráv našich diplomatů Spojené státy v té době neměly efektivní možnost, ale ani zájem měnit rovnováhu sil v Evropě ve svůj prospěch.

Posledním faktorem ovlivňujícím postoj USA k ČSSR byl vnitropolitický vývoj v USA: bylo před volbami a v důsledku války ve Vietnamu rezonovaly v obou politických stranách antikomunistické postoje. Proto jakákoliv pomoc, ať už politická nebo hospodářská, jedné ze zemí socialistického bloku mohla být u voličů vnímána nepříznivě. Diplomatickou cestou bylo zástupcům ČSSR jasně naznačeno neznepokojovat Sovětský svaz, protože v případě hospodářského či jiného konfliktu s ním by ČSSR zůstala osamocena. Objevovaly se však i uklidňující názory, že SSSR si netroufne použít ozbrojenou sílu proti ČSSR: „Rusové nebudou tak hloupí v ČSSR, jako my jsme byli ve Vietnamu.“

 

Zdroj: Archiv MZV ČR, politické zprávy Washington 1966 - 1968

galerie

Zpráva Velvyslanectví ČSSR „Poznámky k současné politice USA vůči ČSSR“, Washington, 2. května 1968

.