Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Arms Trade Treaty – ratifikace smlovy v ČR a země, které odmítly přístoupení

 

Valné shromáždění OSN přijalo v prosinci r. 2006 rezoluci „Towards an Arms Trade Treaty: Establishing Common International Standards for the Import, Export and Transfers of Conventional Arms“. Tato rezoluce odstartovala proces konzultací, které mají za cíl objasnit, jaký mezi členskými státy OSN panuje názor na přijetí mezinárodní smlouvy ke kontrole obchodu s vojenským materiálem. Skupina vládních expertů (Group of government experts) z 28 zemí se zabývá proveditelností, rozsahem a návrhy parametrů pro právně závaznou normu stanovující společné mezinárodní standardy pro dovoz, vývoz a transfer konvenčních zemí. Poslední schůzka skupiny na půdě OSN proběhne koncem července 2008 a teprve v případě pozitivního výsledku těchto konzultací bude moci být v rámci OSN nastartován proces negociací textu smlouvy.

ČR společně s ostatními státy EU hlasovala pro výše uvedenou rezoluci a podporuje proces vedoucí ke vzniku ATT. ČR není členem Skupiny vládních expertů.

Více informací včetně pozic jednotlivých zemí k ustanovení Smlouvy o obchodu se zbraněmi najdete na http:/disarmament.un.rog/cab/ATT/index.html

(zpracoval SZBP se stavem k 21.7.2008)

.