Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování – Maroko

 

Žádost ze dne 1.7.2021

Dotaz:

„Jako zákonného zástupce mě zajímá:

1) Zda ministerstvo doporučuje odcestovat v době Covidu právě do Maroka, které v současné době spadá do

kategorie vysokého rizika.

2) Zda otec potřebuje ode mne písemný souhlas s vycestováním nezletilých?

3) Jak mohu postupovat a na koho se obrátit v případě nenadálých událostí při trávení dovolené v Maroku s

otcem.“

 

Odpověď:

 

V současnosti je Marocké království zařazeno do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva). Právě s ohledem na situaci související s šířením onemocnění COVID-19 nadále platí v zemi nouzový stav, který byl prodloužen do 10. 7. 2021 a zákaz nočního vycházení. Lze předpokládat, že nouzový stav bude znovu prodloužen o další měsíc. Podrobné informace k podmínkám v zemi jsou uvedeny na webových stránkách MZV ČR.

Vzhledem k výše uvedenému, je třeba při cestách do Maroka počítat s případnými komplikacemi v dopravě právě v souvislosti se změnami v přijímaných ochranných opatření marockými úřady nebo při návratu do ČR. Určitá rizika mohou být spojena také v případě možných zdravotních komplikací u dětí, jak zmiňujete ve Vašem dotazu. Některá zdravotnická zařízení mají v současné době jen omezený provoz a rovněž úroveň poskytované zdravotní péče nemusí dosahovat běžných standardů.

 

MZV ČR doporučuje v takových situacích, které popisujete, aby rodič cestující s dětmi do zahraničí měl vždy souhlas druhého rodiče. Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda děti či otec jsou českými státními občany nebo mají i jiné státní občanství. Ohledně otázky, zda v tomto konkrétním případě, vyžadují marocké úřady při vstupu na území Marockého království předložení souhlasu rodičů s cestou nezletilých dětí a jaký by měl souhlas mít formální náležitosti, doporučujeme obrátit se na Velvyslanectví Marockého království v Praze (kontakty lez nalézt na www.mzv.cz).

 

V případě nenadálých situací, které nastanou českým občanům v zahraničí a které nemohou řešit vlastními silami, se lze obrátit na Velvyslanectví ČR v Rabatu. Jedná se zejména o případy, kdy se čeští občané v zahraničí ocitli v nouzi v důsledku události hodné zvláštního zřetele, jako je zejména závažné onemocnění, hospitalizace, úraz, havárie, odcizení nebo ztráta dokladů, úmrtí blízké osoby apod.

Kontakty na Velvyslanectví:

Ambassade de la République tchèque, Avenue Mohammed VI, 10, Rue Zankat Ait Melloul, Villa Merzaa, 10000 Souissi-Rabat, Royaume du Maroc, e-mail: consulate_rabat@mzv.cz., nouzová linka +212 (0) 613 452 583.

.