Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diplomatické pasy

 

Žádost ze dne 3.11.2021

Dotaz

„píšem odbornú publikáciu o diplomacii EÚ a tejto súzislosti by som Vás chcel požiadať o nasledovnú informáciu:

 Maj ú českí diplomati počas s'űojho vyslania Evropské službě pro vnější činnost české diplomatické pasy? prípade, že áno, sú ti eto vydávané len českým diplomatom, pösobiacim na delegáciách EÚ

Evropské služby Brusel i?“

 

Odpověď:

Po dobu vyslání diplomatických pracovníků MZV do struktur Evropské služby pro vnější činnost bylo na MZV rozhodnuto, aby těmto pracovníkům byly do diplomatických pasů zapisovány následující hodnosti „diplomatický pracovník Evropské služby pro vnější činnost“ (Diplomatic Agent to the European External Action Service) nebo “vedoucí Delegace EU“ (Ambasador – Head of Delegation of the EU). 

Současně bylo stanoveno, že v případě, že do struktur EEAS bude vysílána osoba, která nebude v pracovně právním vztahu k MZV, budou tyto žádosti o vystavení DP schvalovány individuálně po prozkoumání mezinárodní zvyklosti v souladu s ustanovením §13, odst. 2) zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech.

Na základě výše uvedeného se českým diplomatům působícím v Evropské službě pro vnější činnost v ústředí (v Bruselu) i ve třetích státech vystavují diplomatické pasy.

.