Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doporučení k cestám do zahraničí

 

MZV ČR zveřejňuje uvedená doporučení a varování na základě informací obdržených zejména od zastupitelských úřadů ČR v zahraničí. Tato doporučení a varování jsou určena jak pro cestovatele, kteří se do daných oblastí chystají, tak pro osoby, které se tam již nacházejí.

Tyto nástroje mají výhradně informativní charakter a nelze jim přisuzovat žádné právní důsledky. Právní řád ČR neumožňuje státním orgánům a institucím určovat závazně občanům, kam mohou cestovat, případně jim v cestách bránit. Stejně tak neexistuje pro cestovní kancelář povinnost činit jakékoli kroky na základě zveřejněných doporučení či varování.

MZV ČR nenese odpovědnost za situace vzniklé mezi právnickými a fyzickými osobami na základě jejich vlastních rozhodnutí, zda do některých zemí či lokalit cestovat na základě uváděných doporučení a varování. Je na každém subjektu soukromého práva, jaké nástroje použije pro nastavení podmínek či konkrétních institutů jako například storno zájezdu či vracení financí; je také na něm, jakými skutečnostmi v konečném důsledku odůvodní svá rozhodnutí a kroky.

.