Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dotaz na spolek Nesehnutí

 

Žádost ze dne 30.9.2021

Dotaz:

„chci se zeptat proč Ministerstvo zahraničních věcí financuje pobočný spolek Brno", lč: 653 38 189.“

Odpověď:

Organizace Nesehnutí Brno patří k úspěšným žadatelům o podporu svých aktivit v prioritních zemích transformační spolupráce v rámci výběrových dotačních řízení  MZV, konkrétně Programu transformační spolupráce. Program se věnuje zejména podpoře demokratické transformace a sdílení českých zkušeností s tímto procesem ve vybraných prioritních zemích. Zmiňovaná podpora MZV se tedy netýká aktivit spolku na území ČR.

O přidělení dotace v rámci otevřeného výběrového řízení rozhoduje hodnocení výběrové komise, která je složena ze zaměstnanců MZV a externích odborníků, na základě striktně daných kritérií. Jejich plnění je průběžně monitorováno a vyúčtování poskytnuté dotace přezkoumává externí auditor. Projekty přispívají k naplňování jedné z důležitých priorit české zahraniční politiky. Vzhledem k důkladné kontrole nemá MZV jakékoli pochybnosti o smysluplnosti vynaložení příslušných finančních prostředků ze státního rozpočtu. 

Ministerstvo zahraničních věcí v letech 2017-2020 tímto způsobem financovalo aktivity spolku Nesehnutí ve 3 prioritních zemích transformační spolupráce – Arménii, Gruzii a na Ukrajině. Konkrétně šlo o projekty: The Caucasian Way (Gruzie), The Initiative Way 2020 (Gruzie), Cesta iniciativy v Arménii: pilotní projekt, Cesta iniciativy v Arménii, Podpora občanské participace, obránců lidských práv a nezávislých novinářů (Ukrajina) a Vize pro občanskou společnost.

.