Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Füle Štefan

 

Žádost ze dne 28.5.2021

1) Jaký je smluvní vztah mezi Štefanem Fülem a Ministerstvem zahraničních věcí?

2) Pokud takový vztah existuje, žádám Vás o poskytnutí příslušné smlouvy, která tento vztah zakládá.

3) Jaké aktivity vykonává Štefan Füle pro Ministerstvo zahraničních věcí? 

4) Kdo je jeho představený / vedoucím pracovníkem? 

5) Jaké úkoly mu byly zadány?

6) Jakou finanční odměnu pobírá Štefan Füle za svoji činnost pro Ministerstvo zahraničních věcí?

7) Jaké další pracovní benefity má Štefane Füle nad rámec finanční odměny v rámci smluvního vztahu s Ministerstvem zahraničních věcí?

8) Má Štefan Füle k dispozici kancelář?

9) Má Štefan Füle k dispozici služební telefon?

10) Má Štefan Füle k dispozici vstupní kartu do budovy Ministerstva zahraničních věcí?


 

Odpověď k bodu 1 

Pan Štefan Füle má s Ministerstvem zahraničních věcí uzavřenou Dohodu o pracovní činnosti do 31. 12. 2021.

Odpověď k bodu 2

MZV poskytnutí informace na dotaz v bodu 2 odmítlo. 

Odpověď k bodu 3 

Pan Štefan Füle vykonává pro Ministerstvo zahraničních věcí činnost směřující k naplňování cílů zahraniční politiky ČR vůči Uzbekistánu a regionu Střední Asie. 

Odpověď k bodu 4

Zhodnocením činnosti pana Štefana Füleho pro MZV byla určena ředitelka Odboru ASIE a Pacifiku. 

Odpověď k bodu 5 

Štefan Füle přináší odboru ASIE cenný vhled do dění v regionu střední Asie. Jako blízký poradce uzbeckého prezidenta Mirzijojeva se podílí na důležitých rozhodovacích procesech, které ovlivňují nejen zahraničně-politické směřování Uzbekistánu, ale vzhledem k uzbeckým ambicím i širšího regionu střední Asie. Důležitá je a do budoucna stále více bude role Uzbekistánu při budování bezpečnostní architektury širšího regionu, včetně Afghánistánu. Štefan Füle ze své pozice člověka blízkého vedení země má přístup k interním informacím o vztazích Uzbekistánu se sousedy, především s dominantním Kazachstánem, a také o vztazích s Evropskou unií. Region střední Asie prochází v posledních několika letech dynamickým vývojem, mění se vnitřní vazby a také vztahy se sousedy a dalšími důležitými hráči v regionu. Evropská unie si je těchto změn dobře vědoma a snaží se prostřednictvím různých iniciativ a strategií region více zapojit do svého hodnotového světa. Informace od Štefana Füleho nám pomáhají nejen při formulování českých zahraničně-politických priorit směrem ke střední Asii a jejím jednotlivým zemím, ale i při vzniku českých pozic v rámci unijních politik. Poslední významnou aktivitou, při které jsme se mohli opřít o expertizu Š. Füleho, byly konzultace ve formátu V4 se všemi zeměmi střední Asie, dne 15. dubna 2021.  

Odpověď k bodu 6 

Pan Štefan Füle může pro MZV vykonávat uvedenou činnost maximálně v rozsahu 10 hodin týdně se sazbou 250,- Kč za hodinu.   

Odpověď k bodu 7 

Pan Štefan Füle nepožívá jiné pracovní benefity.

Odpověď k bodu 8

Pan Štefan Füle nemá k dispozici kancelář.

Odpověď k bodu 9

Pan Štefan Füle nemá k dispozici služební telefon.

Odpověď k bodu 10

Pan Štefan Füle může do budovy MZV vstoupit na jednorázovou zaměstnaneckou kartu.

 

V podrobnostech Vás odkazujeme na Rozhodnutí o odmítnutí části žádosti č.j.  116217-7/2021-OK, které zasíláme souběžně s tímto vyjádřením.

 

ROZHODNUTÍ O ODMÍTNUTÍ ČÁSTI ŽÁDOSTI

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (dále jen „MZV“) rozhodlo podle ustanovení § 15 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění (dále jen „zákon č. 106/1999 Sb.“), ve věci žádosti p. Jana Lipavského, trvale bytem Tychonova 18, Praha 6 (dále jen „žadatel“), ze dne 28.5.2021, kterou je požadováno poskytnutí informací:  

1) Jaký je smluvní vztah mezi Štefanem Fülem a Ministerstvem zahraničních věcí?

2) Pokud takový vztah existuje, žádám Vás o poskytnutí příslušné smlouvy, která tento vztah zakládá.

3) Jaké aktivity vykonává Štefan Füle pro Ministerstvo zahraničních věcí? 

4) Kdo je jeho představený / vedoucím pracovníkem? 

5) Jaké úkoly mu byly zadány?

6) Jakou finanční odměnu pobírá Štefan Füle za svoji činnost pro Ministerstvo zahraničních věcí?

7) Jaké další pracovní benefity má Štefane Füle nad rámec finanční odměny
v rámci smluvního vztahu s Ministerstvem zahraničních věcí?

8) Má Štefan Füle k dispozici kancelář?

9) Má Štefan Füle k dispozici služební telefon?

10) Má Štefan Füle k dispozici vstupní kartu do budovy Ministerstva zahraničních věcí?

tak, že žádost se 

částečně odmítá

v rozsahu bodu 2.

Odůvodnění

  1. Žadatel se v bodu 2 obrátil na MZV s žádostí o poskytnutí smlouvy, v uvedeném případě dohody o pracovní činnosti, která dokládá smluvní vztah p. Štefana Füleho s MZV. 

  2. MZV v rozsahu bodu 2 žádost odmítlo, neboť poskytnutím dohody o pracovní činnosti by bylo plošně zasaženo do práv dotčené osoby na soukromí a ochranu osobních údajů, a to v míře, kterou MZV považuje za zcela nepřiměřenou, a zároveň by se dopustilo porušení ústavních práv obsažených v čl. 10 odst. 2 a 3 Listiny základních práv a svobod (dále jen „Listina“), čl. 8 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod (dále jen „Úmluva“) a čl. 7 a 8 Listiny základních práv EU (dále jen „LPEU“).

  3. Nad rámec výše uvedeného se konstatuje, že žadatel neuvádí účel, k jakému by měly být osobní údaje z dohody o pracovní činnosti zaměstnance užity, a pokud by tak mělo být ve veřejném zájmu, v čem by tento veřejný zájem měl spočívat. 

  4. V nálezu ze dne 3.4.2018 sp. zn. IV. ÚS 1200/16 (N64/89 SbNU25) v bodě 33  Ústavní soud ČR (dále jen “ÚS”) uvádí „Podle ustálené judikatury Ústavního soudu kolizi základních práv je nutno řešit s použitím principu proporcionality [nález sp. zn. Pl. ÚS 8/06 ze dne 1. 3. 2007, bod 28 (N 39/44 SbNU 479; 94/2007 Sb.)].

  5.  V nálezu ze dne 20. 6. 2006 sp. zn. Pl. ÚS 38/04 (N 125/41 SbNU 551; 409/2006 Sb.), stejně jako v nálezu ze dne 13. 8. 2002 sp. zn. Pl. ÚS 3/02 (N 105/27 SbNU 177; 405/2002 Sb.) Ústavní soud konstatoval, že v případech střetů základních práv či svobod s veřejným zájmem, resp. jinými základními právy či svobodami, je třeba posuzovat účel (cíl) takového zásahu ve vztahu k použitým prostředkům, přičemž měřítkem pro toto posouzení je zásada proporcionality (přiměřenosti v širším smyslu), jež může být také nazývána zákazem nadměrnosti zásahů do práv a svobod“. 

  6. V daném případě jde o poměřování práva chráněného článkem 10 Listiny na ochranu před zasahováním do soukromého života a před neoprávněným zveřejněním osobních dat, na straně jedné, a svobodou projevu a práva na informace podle článku 17 Listiny, na straně druhé. 

  7. MZV při posuzování žádosti vycházelo dále z nálezu ze dne 17. 10. 2017, sp. zn. IV. ÚS 1378/16 (N 188/87 SbNU 77), ve kterém v bodě 126 ÚS konstatoval, že je „[p]ři střetu základních práv nutno vycházet z principu, že všechna základní práva jsou rovnocenná. Orgány aplikující relevantní právní úpravu - tj. v posuzovaném případě osoby poskytující informaci, správní orgány a soudy v systému správního soudnictví – musí v každém jednotlivém případě porovnat dotčená základní práva, a posoudit, zda mezi nimi byla dodržena spravedlivá rovnováha.

  8. S ohledem na výše uvedené tak MZV žadateli poskytlo část požadovaných informací ve svém dokumentu č.j. 113393-4/2021-OK ze dne 8.6.2021 a ve zbytku žadatelovu žádost odmítlo dle § 15 odst. 1 s poukazem na čl. 10 odst. 2 a 3 Listiny, čl. 8 Úmluvy a čl. 7 a 8 LPEU“).

 

Poučení o odvolání:

Proti tomuto rozhodnutí lze v souladu s § 16 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. ve spojení s § 152 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, podat rozklad k ministrovi zahraničních věcí do 15-ti dnů ode dne jeho doručení.

.