Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Funkčnost a správa systému DROZD

 

Žádost ze dne 3. 11. 2019.

Kontaktuji Vás s dotazem ohledně funkčnosti a správy systému DROZD. Můj dotaz iniciovala aktuální zkušenost se systémem při cestě v Bolívii (ve dnech 11.10 - 2.11.2019, číslo registrace YCHDJX). Do systému jsem byla v těchto dnech registrována, a ačkoliv se v oblasti v průběhu prezidnetnských voleb a zejména po jejich ukončení objevovaly nepokoje, blokády silnic a zásahy armády, z DROZDu nepřšlo jediné upozornění nebo varování před cestami do některých více zasažených oblastí (Sucre, Santa Cruz). Toto je však přesně ta situace, při které bych nějakou zprávu ze systému očekávala. Ostatně i na svém webu píšete, že Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů."

Ptám se proto jednak obecně:

- kdo systém spravuje? Který odbor je za něj zodpovědný? Má do systému příštup jeden konkrétní odbor, nebo i jednotlivé zastupitelské úřady?
- kdo rozhoduje o tom, zdali se bude českým občanům registrovaným v DROZDu odesílat informace?
- kdo kontroluje, zdali toto rozhodnutí bylo správné?  Existuje nějaký auditní orgán?
- podle jakého klíče jsou jednotlivé situce, kdy jsou občané kontaktují, vyhodnocovány? Existují obecná pravidla a interní předpisy, které kontakt s občany upravují?
- v jakých případech nejčastěji občany kontaktujete? Můžete prosím uvést konkrétní příklady v letošním roce?

Ale také konkrétně:
- proč v případě bolivijských prezidentských voleb a následných nepokojů v zemi nebylo rozhodnuto o tom poskytnout českým občanům informace a patřičná varování před cestováním do některých oblastí?
- rozhoduje o odeslání infomrace velvyslanectví v Chile nebo konzuláty v Bolívii? Jak mají kompetence rozděleny?

Můj dotaz není ani tak motivován stížností, protože jsme se nedostali do žádné vysoce dramatické situace, spíše vzhledem k frekvenci našich cest a dalším plánovaným cestám do rozvojových oblastí, chci vědět, zdali se na systém a asistenci Ministerstva zahraničí mohu spolehnout a jak funguje nebo nefunguje a zdali má registrace do systému tudíž smysl.

MZV jakožto povinný subjekt Vaši žádost posoudilo a rozhodlo o poskytnutí informací.

Systém DROZD spravuje konzulární odbor ve spolupráci s odborem administrativních a informačních systémů MZV ČR. Do systému mají přístup oprávněné osoby z útvarů MZV ČR, které se systémem pracují. Do systému mají možnost nahlížet i pracovníci zastupitelských úřadů. O rozeslání informací prostřednictvím systému DROZD rozhodují řídící pracovníci MZV ČR. Kontrolním a auditním orgánem MZV ČR je Generální inspekce. K dané problematice samozřejmě existují interní předpisy MZV ČR.
Pro ilustraci uvádíme příklad z nedávné doby, kdy bylo během letní sezóny, tj. od 15. 6. do 15. 9. 2019, systémem DROZD rozesláno přes 3000 SMS a emailů ve 28 případech mimořádných situací. Z poslední doby lze uvést upozornění na nepokoje v Chile, výskyt horečky dengue na Srí Lance, výjimečný stav v Guatemale, tajfun v Japonsku, opatrnost a omezení cest do příhraničních oblastí Turecka a Sýrie, zhoršení bezpečnostní situace v Ekvádoru, monzuny na Srí Lance, povodně v několika indických státech, atd.

Pokud se týká upozornění na zhoršení situace v Bolívii, tuto informaci zveřejnilo Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile na své webové stránce dne 31. 10. 2019. Informační email systémem DROZD byl rozeslán 5. 11. 2019, a to cestovatelům, kteří v zemi aktuálně pobývají a kteří se do ní chystají v blízké budoucnosti vycestovat.

.