Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hanoj - Alfanumerický kód pro žádosti o krátkodobé schengenské vízum

 

Žádost ze dne 24. 5. 2018.

Velvyslanectví v Hanoji zveřejnilo 22.5.2018 alfanumerický kód 5FNG9HBT v rámci nového systému sjednávání schůzek pro osobní podání žádosti o krátkodobé schengenské vízum.

Žádám o informaci, kolik bylo na základě výše uvedeného alfanumerického kódu prostřednictvím emailové adresy schengen_hanoi@mzv.cz přijato žádostí o osobní podání žádosti o krátkodobé schengenské vízum a v jakém čase (prosím přesně den, hodinu, minutu a vteřinu) byla přijata (doručena na poštovní server)  poslední žádost, na základě které byl přidělen žadateli termín pro osobní podání žádosti o krátkodobé schengenské vízum.

Dále prosím o informaci, proč velvyslanectví přijímá maximálně 22 žádostí o krátkodobé schengenské vízum týdně, když počet zájemců o víza mnohonásobně překračuje ono číslo 22. (tj. celkem 1 147 ročně).

Domnívám se, že nejsem jediný, kterému se (v ideálním případě) 1147 přijatých žádostí o krátkodobé (převážně turistické) vízum na 95 milionový stát., jehož rodáci či občané tvoří jednu z největších národnostních menšin v České republice,  jeví jako zcela neadekvátní.

MZV jakožto povinný subjekt Vaši žádost posoudilo a rozhodlo o poskytnutí informací.

K Vašemu dotazu sdělujeme, že po uveřejnění kódu bylo přijato poštovním serverem MZV celkem 285 emailů se žádostí o sjednání osobní schůzky. Z tohoto počtu byl stanoven termín u 41 žádostí splňujících transparentně zveřejněné podmínky na internetových stránkách zastupitelského úřadu (dále jen ZÚ) a zároveň s možností zpracování na straně konzulátu z důvodu absolutní personální kapacity. Dalších 244 emailů se žádostí bylo nadlimitních. Poslední přijatá emailová žádost nese datum a čas 22.5.2018 05:03:31 (středoevropský letní čas).

Kapacita 22 žádostí o sjednání osobní schůzky není rigidní, ale variuje s ohledem na maximalizaci využití lidských zdrojů v rámci vízového úseku ZÚ. Přidělené lidské zdroje vychází z platné legislativy České republiky a to zejména zákona č. 474/2018, o státním rozpočtu České republiky na rok 2018; zákona č. 150/2017, o zahraniční službě a zákona č. 234/2014, o státní službě.

K distribuci lidských zdrojů lze doplnit, že vzhledem k jediné přítomnosti zastoupení České republiky ve Vietnamu plní ZÚ Hanoj mj. následující činnosti:

 • vízová problematika v rozsahu krátkodobých víz, dlouhodobých víz a pobytů obecně,
 • matriční agenda,
 • notářská agenda,
 • správní úkony,
 • ekonomická diplomacie,
 • kulturní diplomacie,
 • veřejná diplomacie,
 • reprezentace České republiky,
 • politická agenda,
 • tisková agenda,
 • informování veřejnosti.
.