Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Humanitární pomoc Číně po vypuknutí COVID-19

 

žádost ze dne 1. 3. 2020

Dotaz: 1) Z jakých důvodů a finančních prostředků daňových poplatníků ČR se financuje humanitární pomoc Číně (která je dle mnohých tvrzení na vysoké ekonomické úrovni), mají dostatek prostředků a firem na výrobu roušek, respirátorů a dalších potřeb nezbytných s epidemií apod. kdy oproti tomu je mnoho jiných států, kteří opravdu humanitární pomoc potřebují naléhavěji (v souvislosti s epidemií i z jiných důvodů).

2) Z jakých důvodů se odesílají humanitární pomoci Číně, ačkoliv sami nejsme dostatečně před epidemií zajištěni, zásobováni nejen rouškami, ale i léky, karanténním zařízením a to nemluvím o nezbytných rezervách nezávadných trvanlivých potravin, aby mohli zodpovědní občané trávit i několik týdnů či měsíců v domácí karanténě.

Odpověď: V případech, kdy nějakého člena mezinárodního společenství postihne živelná katastrofa či v tomto konkrétním případě epidemie, jejíž rozsah překračuje možnosti dané země se rychle a efektivně se situací vypořádat, pak bývá zvykem projevit solidaritu a poskytnout postižené zemi humanitární pomoc. Je zcela jedno, zda je tato země velmocí či nikoliv. Pomoc Číně s bojem proti epidemii viru COVID-19 je i v našem zájmu, neboť riziko dalšího rozšíření do Evropy i České republiky nelze podceňovat. Zdravotnický materiál, který byl do Číny zaslán, pomůže tamním lékařům s virem lépe bojovat.

.