Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k situaci na Ukrajině

 

„Žádám vás „všechny“ (v rámci prevence před zavlečením vojáků a občanů České republiky do války) podle zákona č. 106/1999 Sb. o informaci, zda je pravda, že např.:
1) válka na Ukrajině mezi Ukrajinci a rusky mluvícím obyvatelstvem trvá již od roku 2014;
2) území, na kterém se na Ukrajině bojuje, patřilo historicky Rusku a ne Ukrajině;
3) ukrajinské orgány zakázaly na území dnešních bojů rusky mluvícímu obyvatelstvu před rokem 2022 mluvit ve školách a v úředním styku rusky;
4) na Donbasu existuje tzv. „Alej andělů“ na památku ruských dětí, které Ukrajinci na území dnešních bojů zabili v letech 2014-2021;
5) polští vojáci zabránili III. světové válce, když odmítli jet na Ukrajinu s německými tanky Leopard (vybavenými americkým systém řízení palby v pohybu a v plné rychlosti tanku, který do strojů dodala americká firma Raytheon, ale Pentagon nedal souhlas na export takových tanků do zemí, jako je pravě Ukrajina) a podali hromadně výpovědi a odcházejí do civilu, protože polská vláda chtěla německé tanky Leopard dodat na Ukrajinu společně s vycvičenými posádkami polské armády, což by vedlo k zataženi Polska a NATO do války s Ruskem, když tyto skutečnosti, které odhalila německá tajná služba BND a o nichž nevěděl kancléř Olaf Scholz, vedly k rezignaci německé ministryně obrany Christine Lambert;
6) Američane jsou za sabotáží na plynovod Nord Stream.
7) Žádám o kopii rozhodnutí, na základě kterého ČR dodává/vyváží na Ukrajinu zbraně.
8) Žádám o informaci, zda ČR dodává zbraně na Ukrajinu úplatně či zadarmo.
9) Žádám o informaci, z jaké mírové či válečné koncepce zadlužené ČR vychází a v čí hlavě se zrodil nápad kupovat stíhací letouny za 100 mld. Kč a dále zadlužovat budoucí generace občanů.
10) Žádám o informaci, kdo z vás má na odpovědnost zvažovat nebezpečí 3. světové války.
Věřím, že všichni odpovědní ústavní činitele České republiky (kteří mj. již 31. rokem zadlužují budoucí generace a neřeší např. ani trestuhodnou absenci odpovědnosti soudců) včetně novinářů pečlivě zvažuji svou odpovědnost v smyslu § 406, resp. § 407 trestního zákoníku. (Kdo připravuje útočnou válku, na které se má podílet Česka republika, a tím přivodí pro Českou republiku nebezpečí války, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let nebo výjimečným trestem. Resp. Kdo veřejně podněcuje k útočné válce, na které se má podílet Česka republika, takovou válku propaguje nebo válečnou propagandu jinak podporuje, bude potrestán odnětím svobody až na pět let; když odnětím svobody na dvě leta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li takový čin tiskem, jilmem, rozhlasem, televizi, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, přičemž i příprava je trestná.“

K Vašemu dotazu číslo 1 MZV uvádí, že v roce 2014 Rusko anektovalo Krym, čímž principálně porušilo mezinárodní právo a všestranně – včetně vojenské podpory – podpořilo separatistická hnutí na území na východě Ukrajiny.
V případě Vašeho druhého dotazu Vám sdělujeme, že území, na kterém probíhají boje v důsledku ruské agrese (stejně jako všechny části Ukrajiny, které Rusko anektovalo), je dle mezinárodního práva součástí Ukrajiny. V průběhu historie se hranice v Evropě mnohokrát měnily a řada území byla historicky součástí různých státních útvarů. Historické hranice nemohou být ospravedlněním vojenské agrese.
Na základě Vašeho čtvrtého dotazu se uvádí, že stavba nazývaná jako „Alej andělů“ je památník dětem, které zahynuly během války na Donbase, vybudovaný v Doněcku v roce 2015.
Ke třetí, páté, šesté, sedmé, osmé, deváté a desáté otázce Vaší žádosti se uvádí, že v uvedeném rozsahu MZV žádost částečně odmítlo.

 

.