Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestovní pas pro dvouleté dítě

 

Kam se máme v případě problémů se zápisem dítěte v pase jednoho z rodičů

CESTY NA PAS
Pokud cestujete z ČR do jiné země Evropské unie na platný český pas s dítětem mladším 15 let, které je ve Vašem pase úředně zapsáno, dítě svůj vlastní pas nepotřebuje. Zkontrolujte si svůj pas, jeho časová platnost nesmí skončit dříve, než se navrátíte zpět do ČR a fotografie v pase musí odpovídat Vaší skutečné podobě. U starších typů českých pasů bývá nekvalitní fólie překrývající fotografii, proto ji prosím zkontrolujte, zda je neporušená.

Nemáte-li dítě v pasu zapsané, můžete si jej nechat do pasu dopsat pouze v případě, že dítěti nebylo ještě 10 let. Dítě Vám dopíšou do pasu na úřadě, který Vám pas vydal.

CESTY NA OBČANSKÝ PRŮKAZ
Pokud cestujete z ČR do jiné země Evropské unie na platný občanský průkaz s dítětem mladším 15 let, které je ve Vašem občanském průkazu zapsáno, ani v tomto případě Vaše dítě svůj vlastní pas nepotřebuje. Podmínkou ale je, že máte zelený občanský průkaz, který má názvy rubrik ve více jazycích. Ačkoli příslušné předpisy Evropské unie umožňují cesty na "občanku", v praxi se občas při kontrole v zahraničí vyskytnou komplikace.Pokud se jim chcete vyhnout, nechte udělat svému dítěti pro cestu do zahraničí vlastní pas.

Nezapomeňte, že zpět do ČR se v případě cest s dítětem na Váš pas nebo "občanku" musíte vrátit dříve, než bude dítěti 15 let. Pokud během pobytu v zahraničí dítě dosáhne věku 15 let, musí mít svůj vlastní pas.
(Zpracoval odbor OZI podle stavu platného ke dni 28. 3. 2008)

.