Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Občerstvení pro Národní gardu USA

 

Žádost ze dne 27.1.2021

Dotaz:

 „Jak je možné, že v České republice živoří lidé,  je tu spousta bezdomovců. Jsou těžké covidové časy a Česká republika tedy ambasáda ČR vaří v cizině 500 porcí guláše pro cizí vojáky? Žádám o odpověď a prošetření celé záležitosti.“

Odpověď:

V říjnu 2020 česká vláda schválila výpomoc vojenských lékařů ze Spojených států v boji proti pandemii koronaviru. Lékařský tým, který tvořili dva lékaři, jeden zdravotní terapeut, tři sestry a jeden organizační důstojník, vyslala právě Národní garda z Texasu a Nebrasky. Všichni měli za sebou intenzivní nasazení v péči o pacienty s covidem-19 v USA a svými zkušenostmi pak pomáhali ve Vojenské nemocnici v Olomouci.

V letošním roce Národní garda dohlížela na klidný průběh inaugurace amerického prezidenta Joe Bidena, která se konala ve středu 20. ledna. Rychlou mobilizaci doprovázely organizační problémy, spojené především se zásobováním potravinami a zajištěním míst k odpočinku.

Na výzvu starostky města zareagoval mezi jinými i náš zastupitelský úřad poskytnutím 500 porcí českého guláše jako poděkování texaské a nebraské Národní gardě za vyslání svých specialistů do ČR v rámci boje proti pandemii covid-19.

Doufáme, že toto vstřícné gesto ze strany českého zastupitelského úřadu přijmete s pochopením.

.